Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

22. 6. Pavla

Zítra: Zdeňka
Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti > Turistika - okolí obce

Turistika - okolí obce

Pokud Vás zajímají krásy přírody Litovelského Pomoraví, nabízí se možnost nenáročné turistiky v okolí Střeně. Nejkrásnější roční období v okolí obce je nepochybně jaro, kdy jsou lesy poseté sněženkami, bledulemi, petrklíči, sasankami, orsejemi, medvědím česnekem a dalšími rostlinami. Okolí Střeně je také významnou lokalitou bohatou na různé druhy ptactva a dalších živočichů. Stačí přijet do železniční stanice Střeň a odtud se vydat po přírodních krásách.

 

okolí obce okolí obce okolí obce

okolí obce okolí obce okolí obce okolí obce

 

Tipy na výlety:

DSC_0770.jpg

CHKO Litovelské Pomoraví

Obec Střeň se vyznačuje lokalitou Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví, která byla vyhlášena v. r. 1990 na ploše 96 km2 v nivě řeky Moravy mezi Mohelnicí a Olomoucí. Litovelské Pomoraví se sice svojí rozlohou řadí mezi menší chráněné krajinné oblasti, avšak zachovalostí lužní krajiny a přírodními hodnotami přesahuje svým významem hranice našeho státu. Obec Střeň leží v samém středu největšího komplexu lužních lesů v CHKO LP.
Litovelské Pomoraví bylo a je oblastí s pravidelně se opakujícími povodněmi. Již od 18. století začali hanáčtí sedláci na rozhraní lužních lesů a zemědělských pozemků nasypávat menší protipovodňové hráze, které se proto nazývají selské. Později byl tento věnec hrází doplněn o větší povodňové hráze, po kterých je možno jezdit technikou. Takovou hrází je i okružní hráz kolem Střeně, která byla vybudována v roce 1938 a ochraňovala částečně obec až do léta 1997, kdy bylo celé území kolem řeky Moravy postiženo historicky největší známou povodní. Rekonstrukce hrází kolem obce by měla napříště obec chránit před přívalovými povodněmi.
Pro poznání Litovelského Pomoraví lze návštěvníkům doporučit především cyklistické trasy, z nichž mnohé procházejí okolím Střeně.
Litovelské Pomoraví je zařazeno do seznamu mezinárodně významných mokřadů Ramsarské konvence jako „evropsky významné biocentrum“.

Více na: http://litovelskepomoravi.ochranaprirody.cz/.

 

Morava Litovelská amazonie

okolí obce okolí obce okolí obce