Vzhledem k poloze naší obce (uprostřed lužních lesů Litovelského Pomoraví) jsme poměrně často sužováni komářími kalamitami. Při zvýšení hladin okolních toků (řeka Morava, Benkovský potok a Kobylník) je lužní les postupně zaplavován přes systém kanálů (smoh) a voda se mnohdy dostává až na okolní louky a pole. Uvedené rozlivy jsou častější zejména v jarním období, kdy je naštěstí vývoj larev komára pomalý a máme tudíž větší časový prostor na hubení larev přípravkem VectoBac. Velkým problémem jsou letní rozlivy, kdy komár absolvuje celý vývojový cyklus za velmi krátkou dobu (při vhodné teplotě např. 7-10 dní).
Zdroj: http://astrolot.cz/denik/denik6.html
V roce 2013 jsme spolu s dalšími pěti obcemi v rámci Litovelského Pomoraví podepsali Smlouvu o spolupráci při likvidaci komárů. V naší terminologii používáme spíše termín program kontroly výskytu komárů. Aktuálně má komáří koalice celkem 9 členů (Bílá Lhota, Červenka, Horka nad Moravou, Litovel, Mladeč, Náklo, Pňovice, Příkazy, Střeň) a přijetí dalších členů se nebráníme. Spolupráce spočívá ve vzájemné pomoci obcí proti přemnožení komárů. Projekt je financován z příspěvků obcí - 20,- Kč na obyvatele a rok. Z uvedených příspěvků je placen provoz softwaru Mosquitos | Komáři (včetně leteckého snímkování). Dále platíme se společných prostředků nákup přípravků:
- VectoBac (selektivně hubí larvy pomocí bakterie Bacillus thuringiensis israelensis, H14),
- Predator 3D (tekutá moskytiéra - na místa se zvýšeným výskytem osob),
- AquaPy (hubí dospělé komáry - používáme velmi výjimečně).
Nezastupitelné je další vzdělávání a odborné exkurze. Nejdůležitější a nejinspirativnější exkurze pro vývoj celého systému byla návštěva firmy K.A.B.S. v německém Porýní (město Speyer). Uvedená společnost v rámci programu kontroly komárů zajišťuje ochranu obyvatelům na území přesahujícím 6 000 km2 (60 tis. ha líhnišť) s více než 2,7 mil. obyvatel. Vzhledem k velkým rozlohám líhnišť aplikují VectoBac do líhnišť nejen pozemní cestou, ale zejména pomocí vrtulníku a ledových krup obsahujících účinnou látku.
Naše cesta zatím obsahuje z finančních a místních důvodů (menší rozlohy líhnišť) pouze pozemní aplikace. I tak máme zajímavé výsledky a daří se tak minimalizovat výlet komárů s patřičnou šetrností k přírodě (výjimky na aplikace biocidu VectoBac v CHKO Litovelské Pomoraví). K tomu využíváme systém vyvinutý ve spolupráci UP Olomouc (katedra geoinformatiky), firmy Geocentrum a KHS Olomouc. Systém Mosquitos | Komáři má dvě části:
- mobilní aplikaci určenou pro sběr dat v terénu,
- databázovou a GIS část, která spravuje data o jednotlivých líhništích (polygony líhnišť, textová data, fotografie, hladinoměry).
Nezastupitelnou roli pro včasné zásahy je pravidelný monitoring líhnišť, kteří provádí v našem případě obecní pracovníci. Po počátečním mapování terénu musí po zvednutí hladin vodních toků následovat monitoring a případné postřiky přípravkem VectoBac. Krajina se neustále mění a systém zásahů je neustále přehodnocován. V případě letních kalamit nám musí pomáhat i členové Jednotky sboru dobrovolných hasičů.
Důležité je sledovat také druhy komárů. V naší lokalitě je nejčastěji zastoupen z jarních Ochlerotatus cantans, Ochlerotatus cataphylla a Ochlerotatus communis, z letních pak největší trapiči Ochlerotatus sticticus, Aedes vexans, Anopheles (larva v téměř horizontální poloze) a zřídka Culex pipiens. V některých zdrojích je rod Ochlerotatus uváděn jako Aedes.
Velké poděkování za spolupráci patří zejména pracovníkům Krajské hygienické stanice v Olomouci (Dr. Mazánek a Bc. Kenša) bez kterých bychom neměli tak cenné informace. Další poděkování míří na CHKO Litovelské Pomoraví (Mgr. Dočkal) a k pracovníkům Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého (Dr. Miřijovský, Dr. Nétek, Mgr. Pohanka).
S ohledem na rozsáhlejší rozlivy a velké problémy s letní kalamitou v roce 2020 se nabízí téma širší spolupráce regionů České republiky při řešení kontroly výskytu komárů.
Aktuálně je naše obec spolu s Městem Litovel partnerem projektu MOSPREMA - Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích (více na: mosprema.upol.cz).
Pokud máte zájem o spolupráci kontaktujte nás.
Jiří Nevima, starosta obce Střeň
Napsali o nás:
https://olomouc.rozhlas.cz/ve-streni-na-olomoucku-chteji-zabranit-letni-komari-kalamite-8236065