Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

9. 10. Štefan, Sára

Zítra: Marina
Drobečková navigace

Úvod > Komari

Komáři

Vzhledem k poloze naší obce (uprostřed lužních lesů Litovelského Pomoraví) jsme poměrně často sužováni komářími kalamitami. Při zvýšení hladin okolních toků (řeka Morava, Benkovský potok a Kobylník) je lužní les postupně zaplavován přes systém kanálů (smoh) a voda se mnohdy dostává až na okolní louky a pole. Uvedené rozlivy jsou častější zejména v jarním období, kdy je naštěstí vývoj larev komára pomalý a máme tudíž větší časový prostor na hubení larev přípravkem VectoBac. Velkým problémem jsou letní rozlivy, kdy komár absolvuje celý vývojový cyklus za velmi krátkou dobu (při vhodné teplotě např. 7-10 dní).

moskyt_zivotni_cyklus.jpg

Zdroj: http://astrolot.cz/denik/denik6.html

 

V roce 2013 jsme spolu s dalšími pěti obcemi v rámci Litovelského Pomoraví podepsali Smlouvu o spolupráci při likvidaci komárů. V roce 2024 byl pod DSO Region Moravská cesta zřízen Výbor pro kontrolu výskytu komárů. Aktuálně má komáří koalice celkem 9 členů (Bílá Lhota, Červenka, Horka nad Moravou, Litovel, Mladeč, Náklo, Pňovice, Příkazy, Střeň) a  působí na území s přibližně 20 tis. obyvatel. Spolupráce spočívá ve vzájemné pomoci obcí proti přemnožení komárů. Projekt je financován z příspěvků obcí - 20,- Kč na obyvatele a rok. Z uvedených příspěvků je placen provoz (software, leteckého snímkování, atd.) a vzdělávání. Dále platíme se společných prostředků nákup přípravků:

- VectoBac (selektivně hubí larvy pomocí bakterie Bacillus thuringiensis israelensis, H14),

- Predator 3D (tekutá moskytiéra - na místa se zvýšeným výskytem osob),

- AquaPy (hubí dospělé komáry - používáme velmi výjimečně).

 

Nezastupitelné je další vzdělávání a odborné exkurze. Nejdůležitější a nejinspirativnější exkurze pro vývoj celého systému byla návštěva firmy K.A.B.S. v německém Porýní (město Speyer). Uvedená společnost v rámci programu kontroly komárů zajišťuje ochranu obyvatelům na území přesahujícím 6 000 km2 (60 tis. ha líhnišť) s více než 2,7 mil. obyvatel. Vzhledem k velkým rozlohám líhnišť aplikují VectoBac do líhnišť nejen pozemní cestou, ale zejména pomocí vrtulníku a ledových krup obsahujících účinnou látku.

 

ledové kroupy.jpg vrtulník.jpg

 

Naše cesta zatím obsahuje z finančních a místních důvodů (menší rozlohy líhnišť) pouze pozemní aplikace. I tak máme zajímavé výsledky a daří se tak minimalizovat výlet komárů s patřičnou šetrností k přírodě (výjimky na aplikace biocidu VectoBac v CHKO Litovelské Pomoraví). K tomu využíváme systém vyvinutý ve spolupráci UP Olomouc (katedra geoinformatiky). Aktuálně plánujeme pořízení postřikovacího dronu, který je vhodný zejména na volné plochy jako jsou např. rozlivy na loukách.

 

Nezastupitelnou roli pro včasné zásahy je pravidelný monitoring líhnišť, kteří provádí v našem případě obecní pracovníci. Po počátečním mapování terénu musí po zvednutí hladin vodních toků následovat monitoring a případné postřiky přípravkem VectoBac. Krajina se neustále mění a systém zásahů je neustále přehodnocován. V případě letních kalamit nám musí pomáhat i členové Jednotky sboru dobrovolných hasičů.

 

Aplikace JSDH 2020.jpg

 

Důležité je sledovat také druhy komárů. V naší lokalitě je nejčastěji zastoupen z jarních Ochlerotatus cantans, Ochlerotatus cataphylla a Ochlerotatus communis, z letních pak největší trapiči Ochlerotatus sticticus, Aedes vexans, Anopheles (larva v téměř horizontální poloze) a také Culex pipiens. Pozn.: V některých zdrojích je rod Ochlerotatus uváděn jako Aedes.

 

IMG_20190319_140349_resized_20190327_015844397.jpg Aplikace_20200320_104038.jpg

 

Velké poděkování za spolupráci patří zejména pracovníkům Krajské hygienické stanice v Olomouci (Dr. Mazánek a Bc. Kenša) bez kterých bychom neměli tak cenné informace. Další poděkování míří na CHKO Litovelské Pomoraví (Mgr. Dočkal) a k pracovníkům Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého (Dr. Brus, Dr. Miřijovský).

 

S ohledem na stále častější výkyvy v počasí, změny hydrologických poměrů v povodí (rozsáhlejší rozlivy) a rozšiřování druhů komárů, kteří přenáší nemoci, se nabízí téma širší spolupráce regionů České republiky při řešení kontroly výskytu komárů.

 

Aktuálně je naše obec spolu s Městem Litovel partnerem projektu MOSPREMA - Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích (více na: mosprema.upol.cz). 

 

Pokud máte zájem o spolupráci kontaktujte nás.

 

Jiří Nevima, starosta obce Střeň

 

Napsali o nás:

https://olomouc.rozhlas.cz/ve-streni-na-olomoucku-chteji-zabranit-letni-komari-kalamite-8236065

 

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2777957-larev-komaru-je-v-litovelskem-pomoravi-nejvic-za-posledni-tri-roky-zahubit-je-ma

https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/stren-bez-komaru-nevidane-kroutila-hlavou-hygiena-30180611.html

 

Fulltextové vyhledávání 2.0

Poruchy na kanalizaci

Poruchy na tlakové kanalizaci hlásit:
Marek Lenikus
tel. +420 604 924 503

nebo

Tomáš Vyroubal

tel. +420 722 378 721

Návštěvnost stránek

422275