Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Zásah proti přemnoženým komárům

Zásah proti přemnoženým komárůmDatum konání:
3.4.2024

Výrazné rozlivy v okolí obce jsou ideální pro přemnožení komárů. Voda sice výrazně poklesla, i tak evidujeme stovky líhnišť s výskytem larev. Od minulého týdne probíhá zásah proti přemnoženým larvám komárů. Pracovníci obce aplikují do líhnišť s výskytem larev biocidní přípravek Vectobac. Ten zahubí pouze larvy komárů a na další organismy nemá zásadní vliv. S výrazným oteplením očekáváme výlet jarních komárů. I když jsou časně jarní komáři relativně krátkověcí (samice přežijí cca 1 měsíc), doporučujeme občanům preventivně instalovat sítě proti hmyzu. S ohledem na účinnost zásahů a nižší počty larev v líhništích, lze předpokládat menší výlet (zejména v lese a jeho nejbližším okolí). Je nutné si uvědomit, že komár do lužního lesa a jeho okolí patří. Cílem našich aktivit je předcházet komářím kalamitám. Ta nastává, když hygienici v obydlených územích napočítají více než 10 bodnutí za minutu.

 

Aplikace 20240403.jpg

 

Téma kontroly výskytu komárů se stále intenzivně vyvíjí. Obec je partnerem mezinárodního projektu MOSPREMA - Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesíchPodstatou projektu je pomocí moderních geoinformačních metod a nejnovějších vědeckých poznatků vytvořit a ověřit nové postupy pro integrovaný management území s cílem minimalizovat každoročně se opakující kalamitní stavy komárů, se zvláštním zřetelem na zachování biodiverzity zájmového území CHKO Litovelské Pomoraví a jeho bezprostředního okolí. Projekt bude zakončen konferencí 23. dubna v Příkazech.

 

Mosprema_pozvanka_v2-1024x576.jpg

 

Naše obec je také součástí Dobrovolného svazku obcí Region Moravská cesta, kde je zřízen Výbor pro kontrolu výskytu komárů. Uvedený výbor je obsazen zástupci devíti obcí, které každoročně řeší problémy s přemnožením komárů. V tomto roce podal DSO Region Moravská cesta dvě dotační žádosti na Olomoucký kraj, které mají za cíl předcházet komářím kalamitám v území (pořízení postřikovacího dronu, udržitelnost projektu MOSPREMA).

 

V tomto roce proběhla společná jednání se zástupci Univerzity Palackého, Města Břeclav, Olomouckého a Jihomoravského kraje, kde byla deklarována snaha o spolupráci v oblasti předcházení komářím kalamitám. Cílem je zajistit společné řešení pro popovodňové stavy, kdy samosprávy nejsou schopny zajistit ochranu obyvatelstva proti přemnoženým komárům.

 

- Jiří Nevima, starosta -