Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

22. 6. Pavla

Zítra: Zdeňka
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Tříděním baterií a akumulátorů chráníme především sami sebe

Tříděním baterií a akumulátorů chráníme především sami sebeVybité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky, zejména těžké kovy, a i přes své malé rozměry mohou napáchat v přírodě výrazné škody. Když vyhodíme baterie do odpadkového koše, nejčastěji skončí na skládce. Zde mohou po čase znečistit půdu a spodní nebo povrchové vody. Pokud se dostanou s dalším komunálním odpadem do spalovny, znečišťují zase ovzduší. Bylo dokázáno, že těžké kovy obsažené v bateriích mají škodlivý vliv také na lidské zdraví.

Správným tříděním baterií napomáháme k jejich recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Zdraví nebezpečné materiály, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?

Ročně se v České republice vytřídí přes 1 000 tun použitých baterií a akumulátorů, což odpovídá hmotnosti přibližně 366 sloních samcům. Zdá se vám to hodně? Toto množství však představuje pouze třetinu všech dodaných baterií na trh.

Třiďte z pohodlí svého domova

Z průzkumu společnosti Recyklohraní o.p.s. vyšlo najevo, že průměrná česká rodina má doma 49 baterií, z toho 8 použitých. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. Nejvíce baterií se nachází v kuchyních a skladovacích prostorách.  

Třídění baterií je přitom snadné. Stačí je pravidelně odkládat a čas od času odnést na jedno ze sběrných míst. S tříděním bateirí vám pomůže sběrná krabička ECOCHEESE, kterou si můžete zdarma vyzvednout na Obecním úřadě ve Střeni. Vybírat lze ze tří barevných variant - modré, růžové, zelené. Pro rok 2015 je navíc v nabídce také limitovaná edice s květovaným motivem. V českých domácnostech je těchto boxů již více než 120 tisíc a i díky nim počet zpětně odebraných baterií v ČR každoročně roste.

Sběrná místa jsou blíž, než si myslíte

Použité baterie lze bezplatně odevzdat ve všech prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie. Prodejci jsou povinni od vás baterie převzít bez ohledu na jejich značku, velikost, množství či místo nákupu. Baterie lze odevzdávat také ve sběrných dvorech, na školách, úřadech a v některých firmách. Obec Střeň má sběrnou nádobu umístěnou na chodbě v přízemí obecního úřadu. Další sběrné nádoby v obci naleznete ve škole, v obchodě a v hostinci. Aktuální seznam všech sběrných míst v ČR a další informace naleznete na www.ecobat.cz.