Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

13. 6. Antonín

Zítra: Roland
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Soutěž - naše mokřady

Soutěž - naše mokřadyDatum konání:
15.4.2020

Milí organizátoři úklidových akcí,

 

jaro je v plném proudu. Mnozí z nás mají teď více času, tak spolu, i když na dálku, vyrazme do přírody. Právě teď je doba, kdy vrcholí námluvy jedné z našich nejohroženějších skupin živočichů – obojživelníků. Pojďme nějaké najít! Stačí, když budeme v našem okolí hledat vodu. V krajině je jí málo a v kombinaci se suchem, které přichází, je každý mokřad, ve kterém voda vydrží aspoň do začátku léta, nesmírně důležitý. A může to být i malá louže, která umožní našim obojživelníkům úspěšně se rozmnožit a přežít.

 

Český svaz ochránců přírody zřídil mapu takových mokřadů. Je na stránce nasemokrady.cz (bez www). Každý se do ní může podívat na mokřady ve svém okolí. Může doplnit další či u stávajících upřesnit jejich stav či co živého v mokřadu pozoroval. Na mapě bohužel přibývají i černé tečky u mokřadů, které byly definitivně zničeny. I přesto však platí, že mokřady, o kterých víme, mají větší šanci na ochranu, než mokřady, o kterých se neví.

 

Mokřadem se rozumí pramínek, studánka, mokřina na louce, v lese i na poli, tůňka, jezírko či slepé rameno říčky. Dospělé obojživelníky, jejich vajíčka či pulce naleznete v mokřadech právě teď. Jejich druh nemusíte určit přesně. Ono je to někdy dost těžké. Mohou vám k tomu pomoci například tyto stránky: http://www.obojzivelnici.wbs.cz/Urcovani.html

 

A když už se vám povede obojživelníka najít, podělte se o svůj nález a zúčastněte se naší soutěže!

Na e-mail souteze@csop.cz pošlete fotku (nebo i několik), video, nahrávku hlasu nebo obrázek, to vše s přesným určením místa (nejlépe GPS souřadnicemi). Přidejte i fotku s odpadky, které cestou nasbíráte – akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je sice odložená, ale jednotlivci čistit přírodu mohou! Kdo nemůže či nechce fotit, může z výpravy napsat třeba reportáž J. Vaše úlovky posílejte do 26. dubna, spolu s kontaktem na vás. Nejlepší čeká odměna.

 

Nezapomeňte, že do konce dubna probíhá soutěž Na procházku s pytlem (http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=9581) a na zahradách lze pozorovat ptáky v akci Koukej, kde co lítá! (http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8647) a nejen pro děti rozhodně doporučujeme i Zlatý list v karanténě (https://cs-cz.facebook.com/ZlatyList).

 

Věříme, že Vám naše soutěže zpestří karanténní období.

 

Srdečně zdraví

 

Katka Landová & Katka Burešová

Český svaz ochránců přírody