Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

20. 6. Květa

Zítra: Alois
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Recyklace – mysleme na budoucnost

Recyklace – mysleme na budoucnostDatum konání:
30.7.2021

Recyklace – mysleme na budoucnost

 

O odpovědném přístupu k přírodě kolem nás, ochraně planety Země i o nevytváření zbytečných odpadů už slyšel nebo četl snad každý z nás. Dnes a denně na nás z médií i sociálních sítí útočí spousty článků, fotek a videí ukazujících škody, které člověk nerozumným chováním přírodě způsobuje.

 

Ekologie a recyklace nejsou ale jen módní pojmy, jsou nedílnou součástí uvědomělého způsobu života. Třídění odpadů je pro lidi, kteří myslí na budoucnost planety i svých dětí, již zcela přirozenou součástí života. A nejedná se jen o papír, sklo a plasty, které odnášíme do barevných kontejnerů. Vytřídit můžete například i textil, kovy a v neposlední řadě také elektrozařízení.

 

Vysloužilá elektrozařízení patří na místo zpětného odběru, jen tak se mohou dostat k ekologické recyklaci. Například v loňském roce se prostřednictvím společnosti EKOLAMP podařilo sebrat a následně recyklovat 587 tun vysloužilých světelných zdrojů a téměř 3 000 tun velkých a malých elektrozařízení.

 

Opětovně se využilo přes 90 % materiálů ze všech sebraných elektrozařízení. Získané kovy, plasty či sklo slouží k další výrobě či jako technický materiál. Pečlivým sběrem a zpracováním se navíc zabrání znečištění přírody, ke kterému by mohlo dojít, pokud by se škodlivé látky z nerecyklovaných zařízení dostaly do půdy, či do podzemních vod.

recyklace-kolecko2[1].jpg

Obr. - Recyklační cyklus

 Obyvatelé naší obce mohou nefunkční elektrozařízení zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Nákle, dále na dvoře za kulturním domem ve Střeni nebo v elektro obchodě při nákupu nových spotřebičů. Společnost EKOLAMP se od roku 2005 stará o vše, co již nesvítí. Vysloužilé světelné zdroje můžete odevzdat např. do malé sběrné nádoby umístěné v přízemí Obecního úřadu Střeň. Od ledna 2019 se EKOLAMP navíc stará o ekologickou likvidaci i dalších elektrozařízení. Tuto službu nabízí městům a obcím zcela zdarma.  Jakýkoli nefunkční světelný zdroj či jiné elektrozařízení je možné odevzdat k recyklaci prostřednictvím více než 4300 sběrných míst, která společnost EKOLAMP po celé České republice zřídila. Sběrná místa jsou vybavena vhodnými sběrnými nádobami, ve kterých jsou elektrozařízení bezpečně uložena do doby jejich přepravy k recyklaci. Mapu sběrných míst a více informací najdete na www.ekolamp.cz.

 

- Obec Střeň -