Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

16. 4. Irena

Zítra: Rudolf
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Pozvání na výstavu fotografií Jindřicha Štreita

Pozvání na výstavu fotografií Jindřicha ŠtreitaDatum konání:
9.3.2024

Farnost Náklo zve v sobotu 9. března v 17:00 na výstavu fotografií Jindřicha Štreita zachycující službu vězeňských kaplanů v českých věznicích "Ze tmy ke světlu".

Součástí výstavy bude i beseda jak s profesorem Jindřichem Štreitem, tak s vězeňským kaplanem Ottou Brochem - o světle a o naději.

Fotografická výstava Jindřicha Štreita „Ze tmy ke světlu“ zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří se mají snahu napravit a změnit svůj život. Projekt vznikal dva roky, během kterých Jindřich Štreit navštívil dvacet vězeňských zařízení.

Jindřich Štreit považuje výstavu za zásadní ve své dosavadní tvorbě, pro sílu velmi intimního tématu, které není často dokumentováno a představováno veřejnosti: „Před dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo. Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Rozebírají příčiny a hledají východisko. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a hledání nové cesty. Kdo je bez viny…“.

Prvotní impuls přišel v roce 2018. Tehdy vznikl nápad požádat jednoho z našich nejpřednějších fotografů, který se věnuje tématu sociální fotografie, celosvětově uznávaného Jindřicha Štreita. „Spolupráce s takovým významným fotografem pro mne byla neuvěřitelným zážitkem. Během 14 dnů jsme navštívili sedm věznic, ve kterých vzniklo stovky unikátních záběrů odsouzených, kaplanů a dalších zaměstnanců. Během těchto cest jsem Jindru poznal nejen jako naprostého profesionála, ale také jako laskavého a milého člověka“ říká Pavel Zvolánek, předseda Vězeňské duchovenské péče.

První část tohoto fotografického cyklu byla poprvé představena veřejnosti v roce 2018 na Velehradě, kde v rámci Dnů lidí dobré vůle pořádá Vězeňská duchovní služba od roku 2005 samostatné výstavy o své službě, ale také představuje výtvarné práce vězňů. Od té doby byla výstava „Ze tmy ke světlu“ vystavována na mnoha místech republiky. „Zájem nás opravdu překvapil. Byla to pro nás všechny inspirace a důvod k úvahám o pokračování v této práci. Teprve nyní, po práci v dalších věznicích, vznikl ucelený materiál, který důstojně představuje veřejnosti naši službu“ říká k výstavě Otto Broch, místopředseda Vězeňské duchovenské péče a vězeňský kaplan.

Plakát-2.jpg