Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

24. 5. Jana

Zítra: Viola
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Pozdrav z Mnichova od Michala Frantíka

Pozdrav z Mnichova od Michala FrantíkaDatum konání:
24.8.2022

Aktuálně jsme dostali pozdrav z Mnichova od rodáka ze Střeně pana Michala Frantíka. Tak se s vámi rádi podělíme jak o pohlednici, tak i o rozhovor s Michalem.

Michal Mnichov1.jpg

Michal Mnichov2.jpg

 

Sport - cyklistika - Mnichov

Poslední dny patřily velkolepé sportovní akci ME Mnichov 2022. Tuto akci můžeme nazvat i "malou olympiádou", protože to byla obrovská sportovní akce, která byla oslavou padesátého výročí Olympijských her z roku 1972. V této bavorské metropoli se závodilo v devíti sportech a čeští sportovci byli u toho. Nejen při silniční cyklistice jsme mohli potkat pár tváří z Olomouckého regionu. Právě u silniční cyklistiky jsme měli v reprezentačním dresu odchovance Olomoucké cyklistiky Jakuba Otrubu, který se zúčastnil silničního závodu (34. místo) i časovky jednotlivců (22. místo). Zázemí mu vytvářel v čele s reprezentačním trenérem Františkem Trkalem i další člen týmu Michal Frantík.

 

Image (5).jpeg

 

Právě jeho jsme se zeptali na skončené ME Mnichov 2022:

1) Byl jsi na té multisportovní akci, kde se zúčastnilo 9 sportů. Jaká to byla vlastně akce?

Opravdu velkolepá. Už jen když jsme po dálnici přijížděli k Mnichovu, tak na ukazatelích nás vítali a dávali směr elektronické ukazatele, kudy se dostaneme k cyklistice. Když jsme dojeli do dění akce, byl jsem absolutně nadšený. Na hotelu jsme spali i s cyklisty dráhaři, každý den jsme potkávali nejen špičkové dráhaře a silničáře z Evropy, ale i zároveň ty světové. "Duhovými dresy" se to na hotelu přímo hemžilo. Potkal jsem a prohodil pár slov i s trenérem Petera Sagana Jánem Valachem. A my, Český "nároďák", jsme měli v týmu Zdeňka Štybara - několikanásobného mistra světa v cyklokrosu, vítěze etapy na Tour de France a také "Štyby" dosáhl úžasných výsledků v profi pelotonu. Na něm bylo vidět, jak je velký profík a jak nejen na kole mu tato role svědčí. 

 

Image (6).jpeg

Byl jsem však i na jiných sportech… na dráhové cyklistice, na atletice na olympijském stadionu i na plážovém volejbalu, kde bylo i sportoviště pro lezce. Navíc cílový prostor byl nejen cílem pro cyklisty, ale například pro maratonce. Vše bylo dokonale připravené, super zázemí i plno fanoušků. Prostě výborná atmosféra.

 

Image (11).jpeg

 

2) Jak tedy srovnáváš OH a ME v Mnichově?

Jsou to rozdílné akce. Co je spojuje je perfekcionalistický přístup jak Japonců, tak i Němců. Prostě vše zorganizované do absolutních detailů. Olympiáda v Tokiu však měla nevýhodu doby covidu a tím velice přísných opatření, takže tam jsem si to i díky karanténě, v které jsem byl kvůli blízkému kontaktu s nemocným sportovcem, moc neužil. Ani vlastně ostatní sporty. Takže OH jsou velkolepou akcí a vrcholem nejen pro sportovce, ale i pro realizační tým, ale v Japonsku to bylo spíš i trošku smutné. Mnichov, to byla jiná liga. Opravdové setkání sportovců a fanoušků. Například na dráze bylo stále vyprodáno. Kuriozitou dráhy bylo i to, že byla přímo postavena pro tuto akci na místě, kde se konají veletrhy. Dráha byla ze dřeva a byla kratší než je běžně například na MS nebo OH a prý po ME se opět rozebere. Každopádně příležitost podívat se na dráhu, byl opravdu super zážitek plný adrenalinu. Olympijský stadion byl velkolepý a plážový volejbal byl prostě bomba.

I my silniční cyklisté jsme měli vše výborně připravené se skvělou diváckou kulisou. Musím říci, že v tomto ohledu tato evropská akce byla z mého pohledu ještě větším zážitkem. Takže OH jsou vrcholem, ale ME v Mnichově divácky řadím výše. Když však srovnám s OH v Riu, kde jsem byl jako divák, tak tam to bylo také velkolepé a byl to zážitek, i když tam řádila naopak nemoc Zika, které se sportovci obávali. Ale Brazílie je Brazílie. 

 

 Image (12).jpeg

Takže jsi s ME spokojený?

Rozhodně ano. Na ME v Mnichově se opravdu povedlo vše dokonale zorganizovat. Sportoviště, diváci, sportovci, prostě vše. Navíc v našem silničářském týmu se sešla super parta a vládla tam pohodová atmosféra a zažili jsme spoustu srandy a přitom každý věděl proč tam je. Dokonce jsem dostal humornou přezdívku "Baloun" ze Švejka. Stříhali jsme i videa a byla opět ve volném čase švanda.  Kluci navíc opravdu byli soustředění a k závodu přistoupili absolutně profesionálně. Škoda, že to nedalo třeba TOP desítku, ale to je prostě sport.

Víc takových akcí a takového složení týmu, i když před nedávnem jsme pod vedením šéf trenéra Tomáše Konečného dovezli z ME v Portugalsku v kategorii muži U23 stříbrnou medaili, kterou získal Mathias Vacek, takže každá sportovní akce má své. U sportu je strašně důležité, aby nejen sportovci reprezentovali Českou republiku a jejich úspěchy byly vzorem pro nás všechny, ale hlavně aby motivoval i mladé lidi, děti ke sportování a zdravému životnímu stylu, což se děje, jak jsem např. mohl osobně vidět při soutěžích Olympiády dětí a mládeže v Olomouckém kraji a která byla pro mě také nezapomenutelným zážitkem.  

 

Závěrem bych chtěl pozdravit kolegu mechanika Richarda Šmídu z Prostějova, který byl sem mnou na OH v Tokiu i na Portugalském ME mládeže. Sám zachránil život sportovci cyklistovi na závodě v Kyjově, ale nyní se zotavuje z nehody, která se mu stala v Prostějově. Srazilo ho na kruhovém objezdu auto a dotyčný ujel a jen díky pomoci náhodně projíždějícího se dostal do nemocnici a vše zvládl a nyní se zotavuje po operaci. Přeji mu brzké uzdravení a také, aby stál „brzo na značkách“ v reprezentaci nebo někde jinde.

 

převzato z článku (rozhovoru) Lenky Klopcové

 

 - Obec Střeň -