Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Popelnice na plast a papír pro občany

Popelnice na plast a papír pro občanyDatum konání:
30.11.2018
Datum ukončení:
1.12.2018

Popelnice na plast a papír pro občany zdarma

Obec Střeň se aktuálně připravuje na dílčí změnu v systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Od ledna 2019 se budou vytříděné plasty včetně nápojových kartónů svážet pomocí žlutých 240 litrových popelnic. Poslední svoz plastů do pytlů se uskuteční 18. prosince 2018 (15. ledna 2019 proběhne první svoz pomocí nových žlutých popelnic).

 

Papír včetně lepenky bude od ledna 2019 svážen skrze modré 240 litrové popelnice (první svoz proběhne 29. ledna 2019). Původní modré kontejnery o objemu 1100 litrů zůstanou zachovány na současných stanovištích.

 

Popelnice na plast a papír si občané nemusí pořizovat, ale vyzvednou si je zdarma za kulturním domem ve Střeni v termínech:

  • pátek 30. listopadu od 9:00 do 15:00,
  • sobota 1. prosince od 9:00 do 12:00.

Nárok na uvedené popelnice vzniká až podepsáním Smlouvy o výpůjčce popelnic, kterou podepíšete na místě předání.

 

Smlouva o výpůjčce popelnic Obec Střeň vs občan.pdf

 

Na nemovitost si může majitel vyzvednout pouze jednu popelnici na plast (nápojové kartony) a jednu na papír. Pokud máte obavy, že se vám produkované množství plastů do popelnice nevejde, je potřeba plastové obaly (zejména PET lahve) řádně sešlapat před vhozením do nádoby. Pokud i tak budete mít problémy s objemem odpadu, je potřeba se zamyslet nad samotnou nadměrnou produkcí plastů v domácnosti. V případě problémů s kapacitou kontaktujte pracovníky Obecního úřadu (tel. 585 386 835, 723 766 522). Budeme se snažit najít řešení problému.

 

Jednotlivé nádoby jsou označeny tzv. RFID čipy, které slouží k identifikaci vývozu konkrétní nádoby. V roce 2020 se obec chystá na celkovou změnu systému, která by měla více motivovat občany, aby produkovali pokud možno co nejmenší množství směsného komunálního odpadu (patří do černých popelnic). Po vyhodnocení zkušebního provozu bude nově nastaven celý systém a to zejména s ohledem na blížící se termín ukončení skládkování energeticky využitelných směsných komunálních odpadů - rok 2024. Po uvedeném datu (2024) se počítá s všeobecným nárůstem ceny za likvidaci směsného komunálního odpadu. Pokud budeme jako obec intenzivně třídit a produkovat jen malé množství směsného komunálního odpadu, nemusí se nás připravované zdražení tolik dotknout.

 

Žluté a modré nádoby o objemu 240 l byly pořízeny z projektu Střeň, Příkazy - Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů, jehož hlavním cílem je snížit množství směsného komunálního odpadu a zvýšit množství recyklovatelných odpadů jako je papír a plast. Tyto druhy odpadů mohou být surovinou pro výrobu dalších výrobků a tedy nekončit bez využití na skládkách nebo ve spalovnách odpadů. Realizací tohoto projektu se navýší kapacita systému separace a svozu tříděných odpadů.

 

V rámci projektu bude dále pořízen jeden plechový kontejner na textil o objemu 2,5 m3 a jeden velkoobjemový kontejner s odklopnou střechou o objemu 20 m3 pro potřeby třídění odpadu v obci. Partnerská Obec Příkazy bude disponovat stejnými kontejnery i popelnicemi.

 

SFZP_H_CMYK.JPGCZ_RO_B_1.JPG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

 

Pozn.:

Nájemníci obecních bytů budou využívat pro třídění plastů (nápojových kartonů) a papíru nádoby o objemu 1100 litrů, které budou umístěny na stávajících stanovištích pro tříděný komunální odpad. Na umístění popelnic o objemu 240 litrů do každé domácnosti zde není dostatek prostoru.

 

Jiří Nevima, starosta