Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Nefunkční zářivky sbírá EKOLAMP

Nefunkční zářivky sbírá EKOLAMPDatum konání:
29.1.2020

Vysloužilé zářivky, úsporky či LED žárovky rozhodně nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Nejen, že se dají opětovně využít a recyklovat, ale zářivky navíc obsahují i malé množství rtuti, a proto nesmějí skončit na skládce, odkud by rtuť mohla uniknout do půdy, ovzduší a spodních vod.

 

Úsporky obsahují rtuť, ale i sklo, kovy a plasty

Zářivky (trubicové i kompaktní úsporné) obsahují 3–5 mg jedovaté rtuti, která by ve vyšších koncentracích mohla ohrozit lidské zdraví i životní prostředí. Kromě rtuti je ve světelných zdrojích obsažena i řada druhotných surovin: hliník, mosaz a další kovy, které je možné znovu použít v kovovýrobě. Recyklované plasty jsou dobrou surovinou například pro zatravňovací dlaždice či různé plastové komponenty a vyčištěná rtuť je znovu využívána v průmyslové výrobě. Sklo se používá zejména jako technický materiál. Znovu je tak možné pro další výrobu použít více než 90 % materiálu, ze kterého byly světelné zdroje vyrobeny.  

 

msn-web-.png

Odneste je „do sběru“

Pokud teď přemýšlíte, jak se starou zářivkou nebo LED žárovkou naložit a kde ji odevzdat k recyklaci, rádi vám poradíme. Nejjednodušší je odevzdat vysloužilý světelný zdroj v elektro obchodě při nákupu nového nebo ho odnést do malé sběrné nádoby, která je umístěna na chodbě obecního úřadu ve Střeni (v přízemí). Také můžete nefunkční zářivku či LEDku spolu s dalším elektroodpadem odvézt do sběrného dvora v Nákle, každou středu (8:00 - 17:00) nebo každou sobotu (8:00 - 11:00). Obsluha sběrného dvora je zdarma převezme a vloží do speciální sběrné nádoby, aby se nerozbily.

 

EKOLAMP se postará o sběr, svoz i recyklaci

Zpětný odběr světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst, přispívá na náklady provozu sběrného místa, plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetří Obec Střeň finanční prostředky, které bychom jinak museli vynaložit na recyklaci nebezpečných odpadů.

 

Více se o problematice nakládání s nefunkčními světelnými zdroji a dalšími elektrozařízeními dočtete na www.ekolamp.cz.

 

Zdroj: www.ekolamp.cz