Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

13. 6. Antonín

Zítra: Roland
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Nefunkční zářivky sbírá EKOLAMP

Nefunkční zářivky sbírá EKOLAMPDatum konání:
15.10.2018

Vysloužilé lineární a kompaktní úsporné zářivky ani výbojky rozhodně nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Nejen, že se dají opětovně využít a recyklovat, ale navíc obsahují i malé množství rtuti, a proto nesmějí skončit na skládce, odkud by rtuť mohla uniknout do půdy, ovzduší a spodních vod.

 

Úsporky obsahují rtuť, ale i sklo, kovy a plasty

Zářivky (trubicové i kompaktní úsporné) obsahují 3 – 5 mg jedovaté rtuti, která by ve vyšších koncentracích mohla ohrozit lidské zdraví i životní prostředí. Kromě rtuti je v úsporných zářivkách obsažena i řada druhotných surovin: hliník, mosaz a další kovy, které je možné znovu použít v kovovýrobě. Recyklované plasty jsou dobrou surovinou například pro zatravňovací dlaždice či různé plastové komponenty a vyčištěná rtuť je znovu využívána v průmyslové výrobě. Sklo se používá zejména jako technický materiál. Znovu je tak možné pro další výrobu použít více než 90 % materiálu, ze kterého byla zářivka vyrobena.

 

Odneste úsporku „do sběru“

Pokud teď přemýšlíte, jak se starou úsporkou naložit a kde ji odevzdat k recyklaci, rádi vám poradíme. Nejjednodušší je odevzdat starou zářivku v elektro obchodě při nákupu nové. Úsporku můžete také odnést do malé sběrné nádoby (viz obrázek níže), která je umístěna na chodbě Obecního úřadu ve Střeni (v přízemí).

 

EKOLAMP se postará o sběr, svoz i recyklaci

Zpětný odběr zářivek pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst, přispívá na náklady provozu sběrného místa, plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetří i Obec Střeň finanční prostředky, které bychom jinak museli vynaložit na recyklaci nebezpečných odpadů.  Prostřednictvím systému EKOLAMP se během loňského roku podařilo recyklovat 727 tun světelných zdrojů, tedy téměř 5 milionů kusů zářivek a výbojek. To představuje až 25 kg rtuti, která by jinak mohla znečistit vodu o objemu dvou Slapských přehrad. Pomozte i vy chránit své zdraví a přírodu našeho města a nevyhazujte úsporky do koše. 

 

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.

msn-web-.png

Malá sběrná nádoba