Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

16. 4. Irena

Zítra: Rudolf
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Monitoring komářích líhnišť a aplikace biocidů

Monitoring komářích líhnišť a aplikace biocidůDatum konání:
20.3.2020

Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje upozornila naši obec a další okolní obce na hrozící kalamitní výskyt komárů. Aktuálně probíhá aplikace biocidu Vectobac v líhništích, kde byl v rámci monitoringu zaznamenán značný výskyt komářích larev. Situace je vzhledem k vývoji hydrologické situace složitá a to zejména z pohledu výskytu různých stádií larválního vývoje (I až IV). V rámci monitoringu byly zaznamenány lokality, kdy se v líhništi nacházely larvy prvního až čtvrtého stádia vývoje. Důvodem takového stavu je značné kolísání hladin vodních toků Moravy, Poněvy (Benkovského potoka) a Kobylníka. Tento fakt způsobuje problémy při aplikaci, která musí být mnohdy opakována. Což je fyzicky, logisticky a tím pádem i finančně náročné. Tímto děkuji obecním pracovníkům Marku Lenikusovi a Tomáši Vyroubalovi, kteří se o monitoring a aplikace dlouhodobě a úspěšně starají.

Aplikace_20200320_104038.jpg

 

Všeobecně lze konstatovat, že jarní rozlivy byly v tomto roce i přes chybějící sněhovou pokrývku vydatné a lze proto předpokládat zvýšený výskyt komárů. Aplikace Vectobacu zmírní množství výletu komára, avšak zcela nezabrání jeho výskytu. Jednoduše řečeno: Komáři v našem území historicky byli, jsou a budou. Jen záleží v jak velké míře. Nejhorší srovnání mají pochopitelně občané, kteří nezažili kalamitní výskyty komárů spojené s povodňovými stavy. Doporučujeme tedy občanům připravit se na tuto situaci nákupem repelentů a dalších přípravků pro odpuzování nepříjemného hmyzu. Nezapomeňte také na instalaci sítí do oken.

 

Je potřeba nezapomenout na fakt, že komár je součástí okolního velmi cenného ekosystému a pokud vyletí, poslouží jako potrava pro další živočichy. Život v CHKO má i některé stinné stránky, ale ty pozitivní převažují. Opravdové hodnoty můžeme docenit právě v situaci skutečné krize - např. ohrožení koronavirem.

 

- Jiří Nevima, starosta -