Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

18. 7. Drahomíra

Zítra: Čeněk
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Kontrola komářích líhnišť

Kontrola komářích líhnišťDatum konání:
17.3.2023

V rámci realizace projektu MOSPREMA - Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích se v pátek 17. března uskutečnilo další z řad školení pracovníků monitoringu komářích líhnišť v oblasti Litovelského Pomoraví. Řešitelem tohoto prestižního mezinárodního projektu je Univerzita Palackého v Olomouci. Obec Střeň má tu čest být spolu s Městem Litovel hrdými partnery uvedeného projektu.

 

20230317_101845_resized.jpg

 

Na realizaci projektu spolupracuje celkem 9 obcí  - Bílá Lhota, Červenka, Horka nad Moravou, Litovel, Mladeč, Náklo, Pňovice, Příkazy, Střeň.

 

20230317_093657_resized.jpg

Cílem setkání bylo seznámit se s novou mobilní aplikací pro monitoring líhnišť, s fungováním unikátního senzoru pro automatické monitorování referenčních líhnišť a poznávat specifika biologie vývoje komára.

 

20230317_113932_resized.jpg

 

20230317_081755_resized.jpg

 

Obce získají v průběhu realizace projektu vybavení jako jsou např. postřikovače, speciální sady na odběr vzorků, biocidní přípravek Vectobac WG, CO2 pasti na komáry, nový systém pro monitoring líhnišť, databázovou aplikaci správy líhnišť, nové sady leteckých snímků krajiny a unikátní model z leteckého laserového skenování reliéfu krajiny (LiDAR). Celý systém má ambici automaticky předpovídat rizika komářích kalamit.

 

20230314_110503_resized.jpg

 

Další pokračující aktivity projektu se budou týkat mj. technologií velkých dronů, které budou pomáhat při mapování krajiny, ale také při samotných aplikacích přípravku Vectobac (na volných prostranstvích - jako jsou např. zaplavené louky).

 

20230317_120411_resized.jpg

 

V terénu jsme se přesvědčili, že komáří larvy v tůních aktuálně jsou a bude nutné situaci trvale monitorovat. Na druhou stranu lze předpokládat, že by nemuselo dojít ke zvednutí hladiny v líhništích a jarní sezóna by mohla být relativně poklidná. Zvláště pokud budou líhniště postupně vysychat. S každým déle trvajícím deštěm se však může situace obratem změnit.

 

20230317_123420_resized.jpg

 

Aktivity unikátního projektu MOSPREMA zaujaly i redaktory České televize a tak se v pátek 17. března skloňovala Střeň a komáři na programu ČT24.

 

20230317_121457_resized.jpg

 

Obec Střeň byla vzhledem ke své poloze (uprostřed lužních lesů) v minulosti často vystavována komářím kalamitám. Dnes již dokážeme proti kalamitám nejen zasahovat, ale dokonce jsme schopni nabyté zkušenosti dál předávat motivovaným zástupcům dalších obcí. Podle hesla - vzájemná spolupráce nás posune dál. Vše ale s maximální ohleduplností k přírodě.

 

Obec Střeň děkujeme všem, kteří podporují aktivity projektu MOSPREMA, celému realizačnímu týmu a zejména vedoucímu projektu Dr. Janu Brusovi z Katedry geoinformatiky PřF UP Olomouc. Stejně tak děkujeme za podporu a metodické vedení i Dr. Liboru Mazánkovi z KHS Olomouc.

 

Další poděkování míří také na Olomoucký kraj, který finančně podpořil projekt MOSPREMA.

 

- Obec Střeň -