Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

16. 4. Irena

Zítra: Rudolf
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Komáři - výsledky měření výskytu komárů

Komáři - výsledky měření výskytu komárůObec Střeň informuje o výsledcích měření výskytu komárů v obydlené zástavbě obcí v CHKO Litovelské Pomoraví, které provedli odborní pracovníci Krajské hygienické stanice v Olomouci dne 23. 7. 2020:

 

"Z provedeného měření vyplývá, že se v CHKO Litovelské Pomoraví jedná o velmi silnou letní kalamitu (nejsilnější od roku 2010), která je důsledkem zaplavení líhnišť kalamitních komárů začátkem června a pak zejména tokem Moravy začátkem července. Z relativně vysokého podílu samců v odebraných orientačních vzorcích a provedeného šetření v líhništích je zřejmé, že v době šetření vrcholil výlet kalamitních komárů z líhnišť. Dosažení vrcholu současné letní kalamity lze tedy očekávat v několika následujících dnech."

 

Přikládáme kompletní text oznámení a protokol o měření aktivity kalamitních komárů:

25402_komari_kalamita2020II.pdf

25402_priloha__protokol_mereni_aktivity_23_7_2020.pdf

 

Pro rekapitulaci uvádíme, že od poloviny června až do současnosti probíhají v naší obci zásahy přípravkem Vectobac (hubí larvy komárů). Hubení larev provádí obecní pracovníci a členové Jednotky sboru dobrovolných hasičů. Jednorázově proběhl v obytné zástavbě také postřik proti dospělým komárů pomocí přípravku AquaPy. Tento zásah se jeví v našich podmínkách jako málo účinný. Průběžně probíhá aplikace přípravku Predator 3D a to na místech s větším výskytem osob (prostor za kulturním domem, zastávky, atd.).

 

S ohledem na vývoj hydrologické situace a převažující krátkověký druh komára (Ochlerotatus sticticus) lze předpokládat, že aktuálně bude docházet ke snižování množství výskytu komárů. V této souvislosti žádáme občany o sečení vysoké trávy, která slouží jako stanoviště pro dospělé komáry. Ve stávající populaci je lehce zastoupen i nejobtížnější druh Aedes vexans (saje krev i na osluněných místech). Ten je relativně dlouhověký a může obtěžovat až do konce měsíce září. Jeho zastoupení je však minimální a tento druh se podařilo v porovnání s minulými letními kalamitami zredukovat.

 

Při srovnání výskytu dospělých komárů ve středu naší obce s dalšími sledovanými lokalitami si nevedeme až tak špatně. Okolní lesy poskytují komárům ideální stanoviště a tudíž jsou zasaženy výletem nejvíce. Doufejme, že neproběhne intenzivní přelet komárů z lesa do vesnice.

 

Z uvedených informací lze považovat výskyt 30 komárů za minutu (ve středu obce) jako číslo, ke kterému jsme se dostali jen vlivem opakovaných aplikací přípravkem Vectobac. Pokud by zásahy neproběhly, výskyt komárů v obci by byl několikanásobný.

 

Bez sítí v oknech a repelentů to v naší obci bylo vždycky hodně složité. Buďte prosím trpěliví a pokud nebudou intenzivní srážky, komáři pomalu vymizí.

 

Jiří Nevima, starosta obce