Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

22. 6. Pavla

Zítra: Zdeňka
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Komáří larvy v nádržích na vodu

Komáří larvy v nádržích na voduDatum konání:
21.6.2021

Se vzrůstajícími teplotami stoupá také aktivita komárů. V suchém období léta si mnohdy nevědomě chováme komáry i na svém pozemku a ani si toho často nevšimneme. Nejčastějším líhništěm ve vyprahlém létě jsou nádrže na jímání dešťové vody ze střech, popř. sudy, do kterých čerpáme vodu. Sluncem ohřátá voda vyhovuje např. druhům Anopheles (larva v téměř horizontální poloze) nebo Culex pipiens (komár pisklavý). Tyto druhy komára kladou vajíčka přímo na vodní hladinu (rozdíly mezi nimi). Většina druhů kalamitních komárů, kteří se v naší lokalitě vyskytují, kladou vajíčka spíše na okraj periodické vodní plochy (např. na vlhkou zeminu - bahno). Život komára je popsán např. v zajímavém dokumentu České televize - https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10214729714-kapitolky-o-haveti/209572230550009-komar/titulky

komar_zivotni_cyklus.jpg

Zdroj obrázku: http://astrolot.cz/denik/denik6.html

 

Řešení jak se larev v nádržích zbavit je více - najdete je např. na https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-se-zbavit-komarich-larev-v-sudu-na-destovku-a-zahradnim-jezirku-20190709.html. Hlavně je potřeba tyto člověkem vytvořená líhniště sledovat a neprohlubovat problém s komáry jak pro sebe, tak i pro sousedy. Zajímavým příkladem nepřirozených líhnišť jsou např. odložené pneumatiky, ze kterých prakticky nelze vylít vodu.

 

K večeru se nejčastěji objevují dospělé samičky komára, které potřebují pro nakladení vajíček nasát krev. Pokud si budete chtít posedět k večeru na terase svého domu bez dotěrných komárů, můžete pro preventivní ochranu prostoru využít např. přípravek Predator 3D vapo - 500 ml (mechanický rozprašovač). Tento prostorový repelent si mohou naši občané na obci zakoupit mnohem výhodněji (130,- Kč za kus) než kdekoli jinde v obchodě či na internetu.

 

Komáři v lokalitě naší obce vždy byli, jsou a budou. Záleží na aktuální hydrologické situaci (bez vody se komár nelíhne). Jsme součástí ekosystému lužního lesa a ten je nejen krásný, ale může být v tomto směru také pro člověka nepříjemný. Každý z nás se však může přičinit k tomu, aby komárů nebylo ještě více. Chce to jen vnímat realitu okolního prostředí. Přeji Vám hezké léto bez komárů.

 

- Jiří Nevima, starosta -