Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

18. 9. Kryštof

Zítra: Zita
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Hubení komárů v Litovelském Pomoraví

Hubení komárů v Litovelském Pomoraví



Datum konání:
27.3.2019

Jaro je v lesích Litovelského Pomoraví charakteristické nejen rozkvetlými sněženkami, bledulemi či jinými krásnými rostlinami, ale také rozlivy vody, které následně způsobují nepříjemné komáří kalamity. V pátek 22. března 2019 se v Příkazech setkali zástupci obcí, kteří mají mezi sebou podepsanou smlouvu o spolupráci obcí při likvidaci komárů (Litovel, Náklo, Bílá Lhota, Příkazy, Mladeč, Pňovice, Červenka, Střeň). Praktického školení na téma monitoring komářích líhnišť se zúčastnili mimo starostů a pracovníků uvedených obcí také zástupce Krajské hygienické stanice (KHS) pan Dr. Libor Mazánek a nově také starosta obce Štěpánov pan Mgr. Jiří Šindler.

 

IMG_20190322_112103_resized_20190327_015844182.jpg

V průběhu ukázkového monitoringu se potvrdil předpoklad nejvyššího jarního rozlivu za poslední tři roky, který doprovází zvýšený výskyt komářích larev. Stádia larválního vývoje se lišila podle osluněnosti (teploty vody) dané lokality, přičemž nebyl zaznamenám výskyt kukel (stádium těsně před líhnutím bez možnosti účinného zásahu). S ohledem na aktuální situaci vydala KHS doporučení hubení larev kalamitních komárů v líhništích larvicidními přípravky na bázi Bacillus thuringiensis.

 

IMG_20190319_140349_resized_20190327_015844397.jpg

 

Aktuálně dochází na katastrech jednotlivých obcí k pozemním aplikacím přípravku Vectobac do konkrétních líhnišť. Obce mají z minulosti od CHKO Litovelské Pomoraví schváleny výjimky na aplikace uvedeného biocidu na bázi bakterie Bacillus thuringiensis. Uvedená látka je charakteristická tím, že je tzv. selektivní a hubí tedy jen larvy komárů. Aktuální stav monitoringu a aplikací lze sledovat pomocí webové aplikace Mosquitos - Komáři, která byla vyvinuta pracovníky Katedry geoinformatiky UP Olomouc ve spolupráci s firmou Geocentrum, spol. s r. o..

 

Vývoj líhnutí komárů závisí zejména na hydrologické situaci a teplotách. Výskyt jarních komárů lze pomocí pozemních aplikací zmírnit (na aplikaci je poměrně dost času - cyklus líhnutí se počítá v řádech týdnů). Mnohem těžší situace nastává v případě kalamitních letních komárů (např. Aedes vexans), jejichž vývoj je velmi rychlý (v řádech dnů), avšak délka života se počítá na měsíce.

 

V případě nálezů líhnišť, které nejsou zakresleny v aplikaci Mosquitos - Komáři, se můžete obracet na vedení obcí, pod které oblast katastrálně spadá. Případný výskyt nebo absence komárů v obci úzce souvisí kromě vývoje počasí také na detailní práci na projektu monitoringu líhnišť.

 

Díky všem, kteří se na realizaci tohoto společného projektu obcí podílejí.

 

Jiří Nevima, starosta obce Střeň