Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

22. 5. Emil

Zítra: Vladimír
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Alois Uvízl - hrdina ze Střeně

Alois Uvízl - hrdina ze StřeněDatum konání:
13.3.2023

Alois Uvízl - hrdina ze Střeně

Alois Uvízl.jpgV pondělí 13. března 2023 uplyne 79 let od osudového operačního letu osmičlenné osádky kapitána P/O Otakara Žanty, která ho zahájila večer 13. 3. 1944 ze základny Predannack, po startu v 17.55h, s jejich Liberatorem GR Mk.VI BZ-995 "J". Úkolem osádky ve složení P/O O. Žanta, Sgt Oskar Lojka (2. pilot), F/O Pavel Kubín (navigátor), F/Lt Alois Uvízl (1. radiotelegrafista), P/O Ján Timko (radiotelegrafista), Sgt Herbert Beck (radiotelegrafista), F/Sgt František Hecl (palubní mechanik), a W/O Ladislav Kadlec (zadní střelec) byla noční operační hlídka v oblasti Biskajského zálivu v rámci protiponorkového boje. Po celou dobu letu se osádka neozvala a ve stanoveném čase mezi 6. a 7. hodinnou ranní 14. března se na základnu nevrátila. Následně byla prohlášena za nezvěstnou (missing) a její pouť z dosud neznámých důvodů nepochybně skončila v moři.
Ten den letěly na noční operace ještě další 2 osádky perutě vedené kapitány Janem Irwingem a Františkem Naxerou. Naxerova osádka se vrátila předčasně již v 03.35h ráno 14. března (porucha autopilota), Irwingova osádka pak v plánovaném čase ráno v 06.35h.
Po Žantově osádce bylo 14. 3. zahájeno pátrání (10.45 - 17.00h) s Liberatorem BZ 742"H" vedené zástupcem velitele perutě S/Ldr J. Kostohryzem, bohužel bez pozitivního výsledku.

 

Liberator 995 se nevrátil.jpg
Životní osudy Žantovy osádky ale také informace o činnosti celé 311. čs. bombardovací perutě RAF, jejích leteckých základnách, letounech Liberator, útocích na ponorky, utrpěných ztrátách, včetně popisu a rozboru možných příčin ztráty osádky kapitána Žanty jsou podrobně uvedeny v knize "Liberator 995 se nevrátil", která vyšla v nakladatelství Epocha v říjnu 2021 a je k dostání v knihkupectvích, v nakladatelství i přímo u autora. Zmíněných 8 letců bylo jedněmi z více než 500 příslušníků čs. letectva , kteří zahynuli v období 2. světové války v boji proti hitlerovskému Německu. Zaslouží si naši hlubokou úctu.

 

 

Zdroj: František Adamec (autor knihy Liberator 995 se nevrátil - 311. čs. bombardovací peruť RAF a příběh osmi letců osádky kapitána Otakara Žanty)

 

Obec Střeň děkuje Františku Adamcovi za jeho práci vedoucí k objasnění mnoha osudů našich válečných hrdinů a do dalších let mu přejeme pevné zdraví.

 

- Obec Střeň -