Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Akce Fotogalerie Kontakty Rezervační systém Knihovna Hladinoměr

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

17. 12. Daniel

Zítra: Miloslav
Drobečková navigace

Úvod > Zajímavosti > Turistika - okolí obce

Turistika - okolí obce

Okolí  obce

Obec Střeň se vyznačuje lokalitou Chráněné krajinné oblasti Litovelského Pomoraví, která byla vyhlášena v.r. 1990 na ploše 96 km2 v nivě řeky Moravy mezi Mohelnicí a Olomoucí. Litovelské Pomoraví se sice svojí rozlohou řadí mezi menší chráněné krajinné oblasti, avšak zachovalostí lužní krajiny a přírodními hodnotami přesahuje svým významem hranice našeho státu. Obec Střeň leží v samém středu největšího komplexu lužních lesů v CHKO  LP.
Litovelské Pomoraví bylo a je oblastí s pravidelně se opakujícími povodněmi. Již od 18. století začali hanáčtí sedláci na rozhraní lužních lesů  a zemědělských pozemků nasypávat menší protipovodňové hráze, které se proto nazývají selské. Později byl tento věnec hrází doplněn o větší povodňové hráze, po kterých je možno jezdit technikou. Takovou hrází je i okružní hráz kolem Střeně, která byla vybudována v roce 1938 a ochraňovala částečně obec až do léta 1997, kdy bylo celé území kolem řeky Moravy postiženo historicky největší známou povodní. Rekonstrukce hrází kolem obce by měla napříště obec chránit před přívalovými povodněmi.
Pro poznání Litovelského Pomoraví lze návštěvníkům doporučit především cyklistické trasy, z nichž mnohé procházejí okolím Střeně.
Litovelské Pomoraví je zařazeno do seznamu mezinárodně významných mokřadů Ramsarské konvence jako „evropsky významné biocentrum“.

Turistika

Zeleň a rekreace

Zeleň uvnitř obce se kromě zahrad uplatňuje ve formě zelených pásů podél komunikací v celé obci. „ Zelené bohatství“ obce by mělo být rozšířeno na všech plochách v obci v návaznosti na zelené prostory.

Pro každodenní rekreaci obyvatel slouží 2 hřiště v obci a fotbalové hřiště na konci obce. Specifickou formou rekreace je zahrádkářství a rybaření. Turistika a cykloturistika jsou hlavní činností rekreačních aktivit. Cykloturistika představuje v současné době nejvýznamnější odvětví  sportovního a rekreačního vyžití v CHKO  jejíž význam do budoucna zřejmě poroste. Rovinaté území a síť asfaltových cest v lužním lese a současně snadná dostupnost území vytváří pro cykloturistiku  v oblasti velmi vhodné podmínky. 

 

Integrace tratí do Olomouce

Kontejner ECO TEXTIL

Na Trávníku je umístěn sběrný kontejner na textil.
Do sběrného kontejneru patří čistý a suchý textil, zabalený v zavázaných igelitových pytlích, boty, hračky plastové, elektronické a plyšové.

Poruchy kanalizaci

Poruchy na tlakové kanalizaci hlásit
Marek Lenikus
604 924 503

Olomoucký kraj

Dotace
logo[2].jpg

Návštěvnost stránek

150944