Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Akce Fotogalerie Kontakty Rezervační systém Knihovna Hladinoměr Aplikace Mosquitos | Komáři

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

16. 7. Luboš

Zítra: Martina
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 16 30 45

XVIII. ročník celodenní střelecké soutěže - Příkazy

Datum konání: 21. 7. 2018

Myslivecký spolek Příkazy a Fa. Olstroj pořádá v sobotu 21. července 2018 na střelnici Safari XVIII. ročník celodenní střelecké soutěže na asfaltové holuby o Putovní pohár „Fa. Olstroj„

 

Zahájení v 8:00 hodin

Ukončení v 18:00 hodin

 

Pro účastníky soutěže i návštěvníky je připravena bohatá tombola, srnčí guláš, pečené makrely, točené pivo a jiné pochutiny.

 

Do Příkaz vás srdečně zvou pořadatelé: Fa. Olstroj a Myslivci z Příkaz.

 


Publikováno dnes v 9:44

9. ročník lukostřeleckého dobového turnaje

plakátek lukostřelak.jpg

 


Publikováno dnes v 9:35

Stížnost na žel. přejezd - odpověď

Datum konání: 9. 7. 2018

Závory 1.jpg

Závory 2.jpg

Závory 3.jpg

Dalším problémem železničního přejezdu jsou nepřiměřeně velké nerovnosti, které vznikly po rekonstrukci přejezdu (květen 2018). Podle informací zástupců SŽDC, s. o. je celá záležitost v reklamačním řízení a náprava je v plánu.

 

- Jiří Nevima, starosta obce - 


Publikováno 11. 7. 2018 14:50

Termín realizace chodníku

Datum konání: 1. 8. 2018 - 30. 9. 2018

Realizace stavby chodníku od obecního úřadu po železniční zastávku je naplánována na termín 1. 8. 2018 - 30. 9. 2018. V případě dotazů souvisejících s uvedenou akcí se obracejte na starostu obce (tel. 723 766 522).

 

Rozsah stavebních prací naleznete ve výkresu koordinační situace: Chodník k nádraží - koordinační situace.pdf

chodník.png

- Obecní úřad - 

 


Publikováno 10. 7. 2018 10:55

Soutěž o kompost roku

Datum konání: 10. 7. 2018

misskompost.png

 

Rady a tipy k efektivnímu a ekologickému kompostování najdete také na webu www.kompostuj.cz.


Publikováno 10. 7. 2018 9:34

Ekolamp - jakou cenu má elektroodpad

Datum konání: 9. 7. 2018

Skoro každý z nás již dnes vnímá jako samozřejmost recyklaci skla, papíru nebo plastů. Méně zažité máme, že stejně tak by tomu mělo být i u elektrozařízení, i když toto tvrzení neplatí na sto procent. Starou pračku, televizi nebo ledničku bychom se asi do popelnice vyhodit nepokoušeli. U velkých elektrospotřebičů nezaváháme a odvezeme je do nejbližšího sběrného dvora. Ale jinak tomu je u tak běžných věcí denní potřeby, jako jsou úsporné žárovky, fény či holicí strojky. Ty se do popelnice před domem vejdou bez nejmenších problémů, tak proč pro ně hledat speciální sběrné místo? Navíc je nevyhazujeme každý den, tak proč si přidělávat práci?

 

Ložiska nerostných surovin se postupně vyčerpávají, řada z nich se nachází na nepřístupných místech, kde by jejich těžba byla nejen časově, ale především finančně velmi náročná. Nezbývá než začít s přírodními zdroji šetřit a recyklovat suroviny ze starých elektrospotřebičů.

 

Recyklací malých domácích spotřebičů, mobilních telefonů nebo počítačů je možné získat zlato, stříbro, měď a další vzácné kovy. O všechny tyto suroviny je na trhu velký zájem a firmy, které sbírají právě tento typ elektroodpadu, je mohou dobře zpeněžit. Tento elektroodpad má pozitivní ekonomickou hodnotu. Neplatí to ale o všech vyřazených elektrozařízeních. Zpracováním vysloužilých světelných zdrojů nejen že nejde nic vydělat, naopak jejich recyklace něco stojí. Neobsahují žádné cenné suroviny, ale zato malé množství rtuti, jejíž zpracování je velmi nákladné. V tomto případě hovoříme o negativní ekonomické hodnotě elektroodpadu.

 

Díky recyklaci lze využít více než 90 % materiálu z úsporných zářivek – plasty na výrobu různých plastových komponentů, kovy pro kovovýrobu, sklo jako technický materiál. Vyčištěná rtuť poslouží znovu v průmyslové výrobě.

 

Recyklace má smysl, pomozte nám chránit přírodu v naší obci/našem městě a nevyhazujte úsporné zářivky do směsného odpadu.

 

V naší obci můžete vysloužilé světelné zdroje zanést do malé sběrné nádoby, která je umístěna na obecním úřadě (chodba v přízemí).

msn-web-.pngMalá sběrná nádoba

 

Zpětný odběr světelných zdrojů pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst a plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetříme finanční prostředky, které bychom jinak museli zaplatit za recyklaci nebezpečných odpadů.

 

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.


Publikováno 9. 7. 2018 11:36

Moravská vlajka na počest příchodu Cyrila a Metoděje

Příchod patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje k nám na Moravu byla událost obrovského kulturního a duchovního významu nejen pro naši zem, ale pro značnou část Evropy. Na počest této události bude na naší radnici vyvěšena moravská vlajka. Moravská  vlajka je v současnosti také vnímána jako symbol sounáležitosti občanů k území Moravy, jejího duchovního a společenského života.

Moravští patroni.jpg

Moravští patroni - Cyril a Metoděj

Historie moravské vlajky

Dnešní hojně rozšířená podoba moravské vlajky vychází ze zemských barev, zlaté a červené, kterých se od počátku 19. století používalo k výzdobě, později začaly být vyvěšovány i jako prapory. Oficiálního stvrzení se dočkaly v roce 1848, kdy poslanci Moravského zemského sněmu schválili 5. článek nové moravské ústavy, ve kterém se definuje zemský znak a zemské barvy: „Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená.“ Od stanovených zemských barev byla následně odvozena moravská vlajka, kterou tvoří dva vodorovné pruhy. Horní pruh je žlutý, spodní je červený. V druhé polovině 19. století a počátkem 20. století, v době vzestupu nacionalismu, to byla právě moravská vlajka, která sjednocovala obyvatelstvo naší země bez ohledu na národnost. Ačkoliv události dvacátého století nebyly pro její užívání příliš příznivé, najdeme o ní doklady za první republiky, po roce 1945 i kolem roku 1968.

historie MV.jpg

Zemské barvy a znak Moravy, 1900

 

Nový impuls k rozšíření přišel po uvolnění poměrů po roce 1989. Tradiční žlutočervené moravské vlajky začaly být opatřovány zemským znakem – šachovanou orlicí v modrém poli, a to z důvodu odlišení od jiných podobných vlajek. Tato varianta si pro svoji srozumitelnost i estetickou úroveň získala velmi rychle oblibu po celé Moravě a stala se základní a všeobecně uznávanou podobou moravské vlajky současnosti.

současná podoba MV.png

Současná podoba moravské vlajky

Další použití moravské vlajky

Kromě tohoto nejvýznamnějšího svátku bývá moravská vlajka vyvěšována i v další dny spjaté s moravskou historií. 28. března si připomínáme výročí narození světoznámého moravského učence Jana Ámose Komenského, 15. září význačného moravského politika a diplomata, ochránce moravských zemských práv a svobod, Karla staršího ze Žerotína. Zvolení moravského markraběte Jošta Lucemburského, zvaného též Moravský, římským králem připadá na první říjen, 28. října si připomínáme si nejen vznik Československé republiky, ale také svatořečení velkomoravského panovníka Rostislava. Další vhodnou příležitostí jsou výročí a události spjatá s obcí (např. obecní slavnosti, hody), či některým z významných rodáků.

 

Další informace

Historie moravských barev a symbolů (http://zamoravu.eu/mno-k-morave/moravske-barvy-a-symboly/)

Občanská iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“ (http://zamoravu.eu/vyvesime/)

Významné moravské dny (http://zamoravu.eu/dokumenty/vyznamne-moravske-dny-a-svatky.pdf)

Zpracovala Moravská národní obec, z. s. (http://zamoravu.eu/)


Publikováno 4. 7. 2018 17:41

Pes k adopci

Datum konání: 3. 7. 2018

Krásný pejsek nalezený u Střeně už je k adopci. Pokud se Vám líbí, kontaktujte paní Tázlerovou z Útulku Kaira Štěpánov (tel. 608 221 594). Pejsek je velice klidný, ve výborné fyzické kondici a má rád děti. Zvláštní znamení - jedno oko má modré.

Basty 1 – kopie.jpg

 

Basty 5.jpg


Publikováno 3. 7. 2018 13:12

Pozvání SDH Liboš a obce Liboš

Datum konání: 5. 7. 2018

Liboš.jpg


Publikováno 3. 7. 2018 8:12

Letní kino Štěpánov

2018.jpg

 


Publikováno 28. 6. 2018 11:23

Novější 1 3 16 30 45

Plán akcí

Integrace tratí do Olomouce

Kontejner ECO TEXTIL

Na Trávníku je umístěn sběrný kontejner na textil.
Do sběrného kontejneru patří čistý a suchý textil, zabalený v zavázaných igelitových pytlích, boty, hračky plastové, elektronické a plyšové.

Poruchy kanalizaci

Poruchy na tlakové kanalizaci hlásit
Marek Lenikus
604 924 503

Olomoucký kraj

Dotace
logo[2].jpg

Návštěvnost stránek

187311