Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Akce Fotogalerie Kontakty Rezervační systém Knihovna

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

22. 10. Sabina

Zítra: Teodor
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 13 25 37

Hejtman ocenil opravdového člověka

Darina Nešporová zůstane navždy jednou z nositelek medaile Olomouckého kraje a hlavně ženou, která díky nasazení vlastního života zachránila čtyři děti. Statečnou učitelku mateřské školy v Jívové vyznamenal hejtman Olomouckého kraje před jednáním krajského zastupitelstva.


„Paní Nešporové si velmi vážím. Její mimořádný čin si zaslouží ocenění a poděkování,“ řekl na začátku slavnostního aktu hejtman Ladislav Okleštěk. Díky obětavosti Dariny Nešporové se 16. červen nezapsal tučným písmem do černé kroniky. Při návratu dětí z vycházky dostalo projíždějící auto smyk a neovladatelné se řítilo na malé předškoláky. Tři z nich stačila učitelka odstrčit, čtvrtého hocha zalehla vlastním tělem, aby náraz auta utlumila. Chlapec díky zásahu učitelky utrpěl pouze lehká poranění, Darina Nešporová musela být kvůli těžkým zraněním převezena do nemocnice. Zbývající tři děti vyvázly z nehody bez újmy
na zdraví.

Darina Nešporová.png
„Těší mě, že celá událost má i přes hrůzostrašný průběh šťastný konec a paní učitelka tu dnes může být s námi stejně jako všechny děti, o které se ve školce stará,“ dodal hejtman Okleštěk.

 

Převzato z říjnového vydání měsíčníku Olomoucký kraj - 2017

 

Pozn.: Paní učitelka Darina Nešporová působila několik let v naší mateřské škole. Za střeňáky přejeme pevné zdraví a děkujeme za její hrdinský čin. Střeňské děti na ní pořád s láskou vzpomínají...

 

Jiří Nevima, starosta

 


Publikováno 19. 10. 2017 16:29

Výsledky fotografické soutěže Komárfest 2017

Datum konání: 12. 10. 2017

Obec Střeň děkuje všem účastníkům fotografické soutěže Komárfest 2017. Soutěž byla slavnostně vyhlášena 12. října 2017 a vítězem se stala fotografie Alberta Římského ze Štarnova. Všechny oceněné fotografie naleznete v níže uvedeném dokumentu:

Fotografická soutěž Komárfest 2017.pdf

 

Gratulujeme všem oceněným a děkujeme za krásné fotografie.

 

Jiří Nevima, starosta

 

Fotografie z předávání cen:

P1240141.jpgP1240144.jpg

P1240145.jpgP1240146.jpg

P1240149.jpg

vítězná fotografie.jpg

vítězná fotografie Alberta Římského


Publikováno 14. 10. 2017 11:06

Ekolamp - vysloužilé úsporky do koše nepatří

Datum konání: 16. 10. 2017

Vysloužilé úsporné žárovky patří do sběrných nádob, aby nezamořily životní prostředí

Pokud úsporné žárovky skončí v odpadu místo ve specializované sběrné nádobě, představují ekologickou hrozbu. Obsahují totiž malé množství toxické rtuti. Podle odhadu jí ročně skončí na skládkách desítky kilogramů.

 ekolamp.logo_.3D.black_.cymk_.png

Úsporky“ do koše nepatří

Když doslouží klasická wolframová žárovka, obvykle putuje do koše. V domácnostech však „wolframky“ postupně nahrazují úsporné zdroje: zejména úsporné kompaktní či lineární zářivky. Ty ale obsahují velmi malé množství toxické rtuti. Vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Když ale doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP. EKOLAMP v rámci zpětného odběru zdarma sbírá a recykluje nejen světelné zdroje, ale i průmyslová svítidla.

 

Při náhodném rozbití zářivky stačí místnost dobře vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora.

 

„Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti do ovzduší nebo do půdy a vody,“ vysvětluje Matěj Man z organizace Arnika. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu.

 

Kam s nefunkčními úspornými zářivkami

Vysloužilé zářivky je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do takzvaných malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech a v řadě firem. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4400 sběrných míst.

 

Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci úsporných žárovek se dovíte na www.ekolamp.cz.

 

Obec Střeň má malou sběrnou nádobu umístěnou v přízemí na chodbě Obecního úřadu. Sběrný dvůr, který se nachází v Nákle, je otevřen ve středu od 8:00 do 17:00 a v sobotu od 8:00 do 11:00. Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.

msn-web-.png


Publikováno 16. 10. 2017 18:56

Seminář ke kotlíkovým dotacím - Litovel

Datum konání: 18. 10. 2017

Informační seminář Olomouckého kraje k tématu kotlíkových dotací proběhne v Litovli ve středu 18. 10. 2017 od 13 do 16 hodin. Místo: Městský klub Litovel, koncertní sál, nám. Přemysla Otakara II. 753, 748 01 Litovel

01[3].jpg02[3].jpg

 


Publikováno 16. 10. 2017 16:41

Vyhodnocení soutěže Krásnější Střeň 2017

Datum konání: 12. 10. 2017

Ve čtvrtek 12. října 2017 proběhlo v prostorách Obecního úřadu slavnostní vyhodnocení soutěže Krásnější Střeň 2017. Hodnotitelská komise ve složení Irena Drozdová, Karla Havlíčková a Vendula Weiserová sbírala od května do září spolu s fotografem soutěže Karlem Weiserem podklady pro závěrečné hodnocení a rozhodla se udělit jménem Obce Střeň celkem 33 ocenění. Rád bych poděkoval těmto dobrovolníkům za práci pro obec a věřím, že i v příštím roce se povede sestavit, tak kvalitní a spolupracující tým hodnotitelů.

A jak to letos dopadlo se můžete podívat v níže uvedeném dokumentu:

Krásnější Střeň 2017.pdf

 

Fotogalerie soutěže je k nahlédnutí zde...

 

Jménem Obce Střeň bych chtěl poděkovat nejen oceněným, ale všem, kteří se snaží pracovat na hezčím prostředí v naší vesnici. Květinová výzdoba k tomu nepochybně patří a je vidět, že úroveň výzdoby se stále zvyšuje.

 

Všem zahrádkářům přeji hezký podzim a věřte, že i zima se dá využít pro zahrádkáře aktivně - např. vzděláváním se a přípravou na budoucí sezónní výsadby. Zahrádkářům zdar...

 

Jiří Nevima, starosta


Publikováno 14. 10. 2017 11:41

Fotografická soutěž - KOMÁRFEST

Datum konání: 9. 9. 2017

Obec Střeň vyhlašuje fotografickou soutěž pro všechny účastníky KOMÁRFESTU. Pokud se chcete účastnit fotosoutěže o fotoaparát CANON a trička s logem Komárfestu, pošlete maximálně dvě fotky z KOMÁRFESTU 2017 (9. září 2017 od 13:00) na emailovou adresu komarfest@seznam.cz. Do emailu uveďte ještě jméno, adresu bydliště, telefonní kontakt. Fotografie zašlete nejpozději do 30. září 2017. Vyhodnocení fotosoutěže proběhne spolu s vyhodnocením projektu Krásnější Střeň ve čtvrtek 12. října 2017 na OÚ ve Střeni. Výherci budou včas informováni o čase předávání cen. Zasláním fotografie na uvedenou emailovou adresu automaticky souhlasíte s publikováním obrazových materiálů na internetových stránkách obce a ve zpravodaji obce Střeň.

 

Těšíme se na Vaši účast na akci a na zaslané fotografie.

 

Jiří Nevima, starosta

 

095.jpg100.jpg109.jpgP9190332.jpg


Publikováno 7. 9. 2017 9:22

Jak správně topit

Datum konání: 9. 10. 2017

jak správně topit1.PNG

jak správně topit2.PNG

Zdroj: http://www.opzp.cz/file/priorita/44/priorita-9-2017.pdf

 


Publikováno 9. 10. 2017 14:18

Kompostéry a štěpkovač

Datum konání: 4. 10. 2017

Vážení občané,

   Obec Střeň získala v rámci realizace projektu „Předcházení vzniku biologicky rozložitelných komunálních odpadů v obci Příkazy a partnerských obcí“ celkem 120 ks kompostérů a 1 štěpkovač. Uvedené vybavení bylo pořízeno za finanční podpory Fondů EU – Operační program životní prostředí 2014 – 2020. Financování projektu ze strany naší obce je ve výši 78 630,- Kč, přičemž dotace činí 85 % a spoluúčast obce 15 %. Doba udržitelnosti projektu je 5 let, což je minimální délka provozování kompostérů a štěpkovače. Realizací projektu dojde ke zkvalitnění nakládání s odpady a především k vyšší vytříděnosti bioodpadů, které v současné době tvoří velký podíl ve směsném komunálním odpadu (popelnici), čímž dojde ke snížení celkového množství odpadu.

   Občané, kteří v minulosti projevili zájem o domácí kompostování vyplněním dotazníku, si mohou kompostér vyzvednout v uvedených termínech: pátek 27. 10. 2017 od 16:00 do 17:30 a sobota 28. 10. 2017 od 8:00 do 10:00. Místem převzetí je hospodářská budova na návsi (lesnická stodola). Případné pozdější termíny převzetí jen po telefonické dohodě (tel. 604 924 503). Kompostéry budou fyzicky předány po podepsání SMLOUVY O VÝPŮJČCE A DAROVACÍ (podepsáno bude na místě předání, vzor smlouvy je uveden jako příloha). Při převzetí kompostéru obdržíte také jednoduchý návod na sestavení a příručku Kompostování v domácích kompostérech.

   Upozorňujeme občany, že platí zákaz shromažďování větví do kontejnerů na bioodpad. Důvodem je rychlé plnění kontejnerů a tím pádem časté a nákladné vyvážení nádob. Rostoucí náklady by musely být nutně promítnuty do poplatku za odpady - nyní 300,- Kč/občan/rok. Větve prosím odkládejte do vyhrazeného prostoru v blízkosti kontejneru. Materiál bude postupně štěpkován a výslednou štěpku si budou moct občané od kontejneru odvézt nebo bude využita pro potřeby obce (např. pod vysazené stromy či jiné účely). Další provoz obou kontejnerů na biodpad zůstává nezměněn.

   Občané, kteří budou mít zájem o štěpkování většího množství větví do průměru max. 8 cm na svém pozemku, si mohou objednat pracovníka se štěpkovačem domů při možné dostupnosti pozemku – štěpkovač je mobilní, má však více jak 200 kg. Čím čerstvější jsou ořezané větve, tím je štěpkování efektivnější. Nenechte prosím větve zbytečně zaschnout – štěpkování bychom potom odmítli. O výslednou štěpku se následně musí každý majitel nemovitosti postarat sám! Termín vyhrazený pro individuální štěpkování je pondělí v čase 13:00 – 14:30. Celá služba je poplatníkovi poskytována zdarma. Poplatník je občan, který má zaplacený poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů v daném období. V případě zájmu o štěpkování na vlastním pozemku kontaktujte obecního pracovníka pana Marka Lenikuse na tel. 604 924 503.

   Závěrem mi dovolte poděkovat obci Příkazy, díky které si vůbec můžeme dotované vybavení pořídit. Pevně věřím, že se podaří díky Vám a tomuto projektu snížit množství směsného komunálního odpadu, který mnohdy zbytečně končí na skládce. Zároveň je velkým přínosem opětovné využití biologického materiálu v podobě kompostu a štěpky na Vašich pozemcích. Kompostování a štěpkování zdar!

 

Jiří Nevima, starosta

 

Přílohy:

smlouva o výpůjčce obec_občan.pdf

Jak složit kompostér.pdf

Kompostování v domácích kompostérech.pdf


Publikováno 4. 10. 2017 14:29

Pozvánka na Svatováclavské hody do Pňovic

Datum konání: 30. 9. 2017

Svatováclavské hody 2017.jpgHodový koncert - Pašije.jpgHodový koncert - Pašije (seznam interpretů).jpg


Publikováno 25. 9. 2017 11:27

Nový hladinoměr u obce Střeň

Datum konání: 21. 9. 2017

V rámci realizace projektu Digitální povodňový plán a varovný a výstražný systém před povodněmi pro obec Střeň byl nainstalován na mostu přes hlavní tok řeky Moravy hladinoměr, který snímá výšku hladiny a dokáže zobrazovat aktuální výšku hladiny. Výsledky měření jsou k dispozici na webových stránkách: http://www.envimonitoring.cz/cz/#lvs#graph#50410#H-Stren

graf_50410_0.png

Data z hladinoměru slouží jako informační zdroj pro povodňové orgány obce a dalších obcí ležících níže po toku řeky Moravy. Informace jsou veřejné a jsou určeny i pro další potřeby (zejména pak pro občany Střeně).

 

Celý projekt včetně realizace bezdrátového rozhlasu a digitálního povodňového plánu je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí (viz níže).

 

Jiří Nevima, starosta

 

Digitální povodňový plán a varovný a výstražný systém před povodněmi pro obec Střeň.jpg


Publikováno 21. 9. 2017 10:40

Novější 1 3 13 25 37

Hlášení z obce

Integrace tratí do Olomouce

Kontejner ECO TEXTIL

Na Trávníku je umístěn sběrný kontejner na textil.
Do sběrného kontejneru patří čistý a suchý textil, zabalený v zavázaných igelitových pytlích, boty, hračky plastové, elektronické a plyšové.

Poruchy kanalizaci

Poruchy na tlakové kanalizaci hlásit
Marek Lenikus
604 924 503

Olomoucký kraj

Dotace
logo[2].jpg

Návštěvnost stránek

142328