Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Akce Fotogalerie Kontakty Rezervační systém Knihovna Hladinoměr Aplikace Mosquitos | Komáři

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

18. 11. Romana

Zítra: Alžběta
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Novější 1 3 17 33 49

Popelnice na plast a papír pro občany

Datum konání: 30. 11. 2018 - 1. 12. 2018

Popelnice na plast a papír pro občany zdarma

Obec Střeň se aktuálně připravuje na dílčí změnu v systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Od ledna 2019 se budou vytříděné plasty včetně nápojových kartónů svážet pomocí žlutých 240 litrových popelnic. Poslední svoz plastů do pytlů se uskuteční 18. prosince 2018 (15. ledna 2019 proběhne první svoz pomocí nových žlutých popelnic).

 

Papír včetně lepenky bude od ledna 2019 svážen skrze modré 240 litrové popelnice (první svoz proběhne 29. ledna 2019). Původní modré kontejnery o objemu 1100 litrů zůstanou zachovány na současných stanovištích.

 

Popelnice na plast a papír si občané nemusí pořizovat, ale vyzvednou si je zdarma za kulturním domem ve Střeni v termínech:

  • pátek 30. listopadu od 9:00 do 15:00,
  • sobota 1. prosince od 9:00 do 12:00.

Nárok na uvedené popelnice vzniká až podepsáním Smlouvy o výpůjčce popelnic, kterou podepíšete na místě předání.

 

Smlouva o výpůjčce popelnic Obec Střeň vs občan.pdf

 

Na nemovitost si může majitel vyzvednout pouze jednu popelnici na plast (nápojové kartony) a jednu na papír. Pokud máte obavy, že se vám produkované množství plastů do popelnice nevejde, je potřeba plastové obaly (zejména PET lahve) řádně sešlapat před vhozením do nádoby. Pokud i tak budete mít problémy s objemem odpadu, je potřeba se zamyslet nad samotnou nadměrnou produkcí plastů v domácnosti. V případě problémů s kapacitou kontaktujte pracovníky Obecního úřadu (tel. 585 386 835, 723 766 522). Budeme se snažit najít řešení problému.

 

Jednotlivé nádoby jsou označeny tzv. RFID čipy, které slouží k identifikaci vývozu konkrétní nádoby. V roce 2020 se obec chystá na celkovou změnu systému, která by měla více motivovat občany, aby produkovali pokud možno co nejmenší množství směsného komunálního odpadu (patří do černých popelnic). Po vyhodnocení zkušebního provozu bude nově nastaven celý systém a to zejména s ohledem na blížící se termín ukončení skládkování energeticky využitelných směsných komunálních odpadů - rok 2024. Po uvedeném datu (2024) se počítá s všeobecným nárůstem ceny za likvidaci směsného komunálního odpadu. Pokud budeme jako obec intenzivně třídit a produkovat jen malé množství směsného komunálního odpadu, nemusí se nás připravované zdražení tolik dotknout.

 

Žluté a modré nádoby o objemu 240 l byly pořízeny z projektu Střeň, Příkazy - Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů, jehož hlavním cílem je snížit množství směsného komunálního odpadu a zvýšit množství recyklovatelných odpadů jako je papír a plast. Tyto druhy odpadů mohou být surovinou pro výrobu dalších výrobků a tedy nekončit bez využití na skládkách nebo ve spalovnách odpadů. Realizací tohoto projektu se navýší kapacita systému separace a svozu tříděných odpadů.

 

V rámci projektu bude dále pořízen jeden plechový kontejner na textil o objemu 2,5 m3 a jeden velkoobjemový kontejner s odklopnou střechou o objemu 20 m3 pro potřeby třídění odpadu v obci. Partnerská Obec Příkazy bude disponovat stejnými kontejnery i popelnicemi.

 

SFZP_H_CMYK.JPGCZ_RO_B_1.JPG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.

 

Pozn.:

Nájemníci obecních bytů budou využívat pro třídění plastů (nápojových kartonů) a papíru nádoby o objemu 1100 litrů, které budou umístěny na stávajících stanovištích pro tříděný komunální odpad. Na umístění popelnic o objemu 240 litrů do každé domácnosti zde není dostatek prostoru.

 

Jiří Nevima, starosta

 


Publikováno 16. 11. 2018 15:33

Advent v Oranžerii

Datum konání: 23. 11. 2018 - 25. 11. 2018

ADVENT V ORANŽERII.jpg

Výstaviště Flora Olomouc vás srdečně zve na první advent v unikátním prostředí Oranžerie ve Smetanových sadech v Olomouci. Jedná se o prodejní výstavu a tvořivou dílnu, kde se můžete těšit na ruční výrobky od českých tvůrců a vyrobit si vlastní adventní dekoraci. Přijďte si vychutnat předvánoční atmosféru, výbornou kávu a nejen vánoční dobroty. Vstup na akci je zdarma, zpoplatněny jsou pouze tvořivé dílny, na které je nutné se přihlásit:

  1. emailem irena.smutna@gmail.com
  2. na webu https://www.flora-ol.cz/akce/advent-v-oranzerii-2
  3. formulářem: https://goo.gl/forms/E5yCof85HgoKq4af1

Publikováno 16. 11. 2018 13:47

Povinná auto výbava

Datum konání: 16. 11. 2018

Povinná výbava od 1. 10. 2018 jednoduše a přehledně

S ohledem na technický pokrok, kdy často již není možné do vozidla a jeho oprav zasahovat ze strany běžného řidiče, je ustoupeno od povinnosti vozit s sebou náhradní pojistky či žárovky. Ministerstvo daný krok zdůvodňuje především tím, že stejně většina řidičů si nechává tyto opravy a úpravy provádět v servise. Pro řidiče trvá však i nadále povinnosti mít v povinné výbavě reflexní vestu a výstražní trojúhelník. Pro některá vozidla platí i povinnost hasícího přístroje (M2, M3 nebo sanitní vozidla).

 

Změny v povinné výbavě se také dotýkají i náhradních pneumatik. V případě, že řidiči vozidel vybraných kategorií (M, N, O a R) mají například pneumatiky s možností nouzového dojetí, popřípadě vozidlo je vybaveno prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky nebo je k vozidlu sjednána asistenční služba zajišťující opravu či výměnu poškozené pneumatiky nepřetržitě na území České republiky, není v takovém případě nutné ve vozidle vozit náhradní kolo včetně příslušenství k výměně (náhradní kolo, klíc na matice nebo šrouby kol či příruční zvedák, tzn. hever).

 

Součástí povinné výbavy vozidla jsou taktéž i autolékárničky (příp. motolékárničky). Nově lékárnička nemusí obsahovat trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. I nadále je však nutné mít v autolékárničce obvaz hotový s 1 a se 2 polštářky, náplast hladkou cívku, obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové v chirurgickém obalu, zahnuté nůžky se zaoblenými hroty (antikorozní úprava, v délce minimálně 14 cm) a isotermickou fólii.

Lékárničku je nutné mít uloženou v samostatném pouzdru a umístěnou tak, aby na ni nedopadalo přímé sluneční záření. Již není třeba hlídat datum expirace, neboť nově postačuje, aby obsah autolékárničky byl neporušený, vizuálně v pořádku a aby nejevil známky znečištění nebo znehodnocení. Dříve platilo, že pokud výbava lékárniček již expirovala, řidič se mohl vystavit riziku pokuty.

 

Italské předpisy nařizují, aby lékárnička obsahovala prostředky k dezinfekci rány. Při cestě do Itálie je potřeba ohlídat si, že v autolékárničce je lahvička s 250 ml fyziologického roztoku (0,9 % chlorid sodný) a 125 ml jódového dezinfekčního prostředku (10 % jód). Při absenci minimálního vybavení autolékárničky může policie uložit peněžitou pokutu ve výši € 85,00 až € 338,00. Neuspěje tu argument, že lékárnička vyhovuje českým předpisům, protože jakmile jednou vozidlo je v Itálii, musí splňovat místní minimální předpoklady (i když třeba počáteční vybavení výrobce vozidla není zcela kompletní).

 

Z výše uvedeného plyne, že došlo ke značnému zjednodušení a zkrácení povinného obsahu, který odpovídá aktuálním potřebám řidičům i především s ohledem na to, že řada řidičů si v rámci svých pojištění platí další služby, které jim mohou být například v případě defektu nápomocné.

 

Zdroj: https://www.das.cz/clanky/povinna-vybava-od-1102018-jednoduse-a-prehledne/

 

D.A.S. právní ochrana


Publikováno 16. 11. 2018 13:20

Stromy svobody

Datum konání: 17. 11. 2018

Vrchol oslav vzniku republiky je za námi a jeden by si mohl říct, že je načase si od naší kampaně Stromy svobody 1918-2018 trochu oddechnout. Namísto toho se ale v Nadaci Partnerství usilovně věnujeme důkladnému vyhodnocení toho, nakolik naše celoroční úsilí bylo úspěšné. Shrnutí nejzajímavějších ohlasů z kampaně nabídne krátká závěrečná zpráva z kampaně: Stromy svobody.pdf

Vedle toho také nepolevujeme v přípravách na celonárodní happening, který bude pomyslnou třešničkou na dortu našeho společného úsilí. Již v sobotu 17. listopadu se s Vámi rádi uvidíme na slavnostní výsadbě Aleje svobody pod horou Říp v obci Mnetěš. Podrobnější harmonogram celého dne i s praktickými tipy najdete níže.

Velice si vážíme toho, že jste společně s námi pomohli vzkřísit krásnou a nosnou myšlenku Stromů svobody, a že v ní budeme dále pokračovat. 

Harmonogram výsadby Aleje svobody pod horou Říp | sobota 17. 11. 2018
Místo: Mnetěš u Roudnice nad Labem (mapa místa srazu, parkování v místě zajištěno)
10:30 – 11:00  Příjezd účastníků na místo. Přivítáme vás a pomůžeme vám se zorientovat se a naladit na celý den. Akcí Vás bude provázet populární moderátor Vladimír Kořen.       
11:00 – 11:15  Oficiální zahájení. Představíme pozadí celé akce a shrneme pro Vás program dne.      
11:15 – 11:30  Odborní instruktoři Vám vysvětlí, jak strom správně vysadit a zajistit a rozdají vám potřebné nářadí.           
11:30 – 12:45 Výsadba stromů. Strom vám přichystáme a jámu vykopeme s předstihem. Strom si budete moci označit podpisem na připravenou dřevěnou tabulku. Prosíme, oblečte se adekvátně k počasí a delšímu pobytu venku. Uvítáme, pokud s sebou vezmete vlastní nářadí (rýč, lopatu, případně palici na zatloukání kůlů)           
12:45 – 13:00 Shromáždění sázejících, společný zpěv hymny.                
13:00 – 13:30 Servírujeme teplé nápoje a občerstvení na zahřátí. Pořídíme společnou fotografii na památku.
13:45 – 17:00 Pro zájemce výstup k rotundě na Řípu a zpět s odborným historickým a přírodovědným výkladem. Není vyloučen návrat za stmívání. Prosíme, v případě zájmu o výšlap se vybavte čelovkou či baterkou. 
17:00   Ukončení akce         

Buďte u toho s námi. Registrujte se na sázení aleje pod Řípem.

Videopozvánka

 

Na viděnou se těší,

 

David Kopecký | PR a komunikace

Nadace Partnerství | Údolní 33 | 602 00 Brno | www.nadacepartnerstvi.cz

 

pozvánka na sázení pod Řípem.jpg


Publikováno 9. 11. 2018 10:21

Poděkování - oslava výročí republiky

Datum konání: 29. 10. 2018

Obec Střeň děkuje všem účastníkům oslavy výročí republiky ve Střeni (26. 10. 2018) a zejména pak všem spoluorganizátorům a partnerům (Mikroregion Litovelsko, MAS Moravská cesta). V průběhu akce byl oficiálně vysazen Strom svobody - Lípa srdčitá (v prostoru u vlakové zastávky). Jedná se o dar Nadace partnerství, za což velmi děkujeme. Přejme si, aby se lípě dařilo a byla důstojnou připomínkou velkých činů našich předků - zakladatelů Československa.

 

Fotografie z akce můžete shlédnout zde.

 

Zhodnocení celorepublikového projektu: Stromy svobody.pdf

 

PA260055.jpg

 


Publikováno 29. 10. 2018 20:00

Dotace - nádoby na tříděné odpady

Střeň, Příkazy - Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů

Díky projektu podpořenému z Operačního fondu Životní prostředí může naše obec nakoupit nádoby na tříděné odpady. Cílem tohoto projektu je snížit množství směsného komunálního odpadu a zvýšit množství recyklovatelných odpadů jako je papír a plast. Tyto druhy odpadů mohou být surovinou pro výrobu dalších výrobků a tedy nekončit bez využití na skládkách nebo spalovnách odpadů.

Realizací tohoto projektu se navýší kapacita systému separace a svozu tříděných odpadů.

CZ_RO_B_1.JPG                                      SFZP_H_CMYK.JPG

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií - Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.


Publikováno 8. 11. 2018 11:56

ČEZ - partner rozsvícení vánočního stromu ve Střeni

Datum konání: 8. 12. 2018

Společnost ČEZ, a. s. se stala hlavním partnerem akce rozsvícení vánočního stromu ve Střeni (8. 12. 2018). Díky tomu se můžeme těšit na vylepšené osvětlení vánočního stromečku a jeho okolí.

 

Děkujeme společnosti ČEZ.

 

 

Logo ČEZ - Na bílý podklad.jpg

 

Obec Střeň

 


Publikováno 6. 11. 2018 15:13

Nové číslo zpravodaje - 5/2018

Datum konání: 24. 10. 2018

zpravodaj 5-2018.pdf

příloha ROZTOPTE TO SE SMOKEMANEM


Publikováno 24. 10. 2018 18:48

Koncert v Pňovicích

Datum konání: 28. 10. 2018

Koncert Pňovice.jpg


Publikováno 19. 10. 2018 11:41

Nefunkční zářivky sbírá EKOLAMP

Datum konání: 15. 10. 2018

Vysloužilé lineární a kompaktní úsporné zářivky ani výbojky rozhodně nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Nejen, že se dají opětovně využít a recyklovat, ale navíc obsahují i malé množství rtuti, a proto nesmějí skončit na skládce, odkud by rtuť mohla uniknout do půdy, ovzduší a spodních vod.

 

Úsporky obsahují rtuť, ale i sklo, kovy a plasty

Zářivky (trubicové i kompaktní úsporné) obsahují 3 – 5 mg jedovaté rtuti, která by ve vyšších koncentracích mohla ohrozit lidské zdraví i životní prostředí. Kromě rtuti je v úsporných zářivkách obsažena i řada druhotných surovin: hliník, mosaz a další kovy, které je možné znovu použít v kovovýrobě. Recyklované plasty jsou dobrou surovinou například pro zatravňovací dlaždice či různé plastové komponenty a vyčištěná rtuť je znovu využívána v průmyslové výrobě. Sklo se používá zejména jako technický materiál. Znovu je tak možné pro další výrobu použít více než 90 % materiálu, ze kterého byla zářivka vyrobena.

 

Odneste úsporku „do sběru“

Pokud teď přemýšlíte, jak se starou úsporkou naložit a kde ji odevzdat k recyklaci, rádi vám poradíme. Nejjednodušší je odevzdat starou zářivku v elektro obchodě při nákupu nové. Úsporku můžete také odnést do malé sběrné nádoby (viz obrázek níže), která je umístěna na chodbě Obecního úřadu ve Střeni (v přízemí).

 

EKOLAMP se postará o sběr, svoz i recyklaci

Zpětný odběr zářivek pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice funguje již od roku 2005. Vytváří síť sběrných míst, přispívá na náklady provozu sběrného místa, plně hradí přepravu sběrných kontejnerů do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetří i Obec Střeň finanční prostředky, které bychom jinak museli vynaložit na recyklaci nebezpečných odpadů.  Prostřednictvím systému EKOLAMP se během loňského roku podařilo recyklovat 727 tun světelných zdrojů, tedy téměř 5 milionů kusů zářivek a výbojek. To představuje až 25 kg rtuti, která by jinak mohla znečistit vodu o objemu dvou Slapských přehrad. Pomozte i vy chránit své zdraví a přírodu našeho města a nevyhazujte úsporky do koše. 

 

Více se o problematice nakládání s nefunkčními zářivkami dočtete na www.ekolamp.cz.

msn-web-.png

Malá sběrná nádoba


Publikováno 15. 10. 2018 8:32

Novější 1 3 17 33 49

Integrace tratí do Olomouce

Kontejner ECO TEXTIL

Na Trávníku je umístěn sběrný kontejner na textil.
Do sběrného kontejneru patří čistý a suchý textil, zabalený v zavázaných igelitových pytlích, boty, hračky plastové, elektronické a plyšové.

Poruchy kanalizaci

Poruchy na tlakové kanalizaci hlásit
Marek Lenikus
604 924 503

Olomoucký kraj

Dotace
logo[2].jpg

Návštěvnost stránek

204273