Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

31. 5. Kamila

Zítra: Laura
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Co dělat se žárovkou, když dosvítí?

Datum konání: 2. 5. 2023

Co dělat se žárovkou, když dosvítí?

 

Většina z nás musí občas řešit, co se žárovkou, která najednou dosvítila. Vysloužilé žárovky, zářivky a výbojky totiž nepatří do popelnice na směsný odpad, kde z některých z nich mohou při rozbití unikat nebezpečné látky.

 

V posledních letech postupně přecházíme na ekonomicky a ekologicky šetrnější druhy světelných zdrojů. Podle místnosti a svých preferencí volíme čím dál častěji LED žárovky, ale i kompaktní a lineární zářivky. Vybíráme různou intenzitu a charakter světla – výběr moderních světelných zdrojů je opravdu pestrý. Má to ale jeden háček: pokud taková žárovka dosvítí, nesmí skončit v běžném koši. Důvodem jsou druhotné suroviny, které lze díky recyklaci znovu využít. Navíc zářivky (trubicové i kompaktní) obsahují malé množství jedovaté rtuti, kterou je třeba odborně zpracovat. Při špatném či neodborném zacházení a ve vyšších koncentracích může rtuť ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. Nejjednodušší je vzít jakoukoliv vysloužilou žárovku a odevzdat ji v obchodě při nákupu nové. Občané Střeně mají možnost odložit vysloužilé světelné zdroje v přízemí obecního úřadu (do malé sběrné nádoby - viz obrázek níže, popř. do krabic určených na trubicové zářivky).

msn-web-.pngDalší možnost, jak správně naložit s nefunkčním světelným zdrojem, je odevzdat ho ve sběrném dvoře v Nákle (www.tsnaklo.cz). Obsluha sběrného dvora ho od Vás zdarma převezme a uloží do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jeho rozbití. Zpětný odběr veškerých světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který dodává sběrné nádoby a plně hradí také veškeré náklady na přepravu a recyklaci odevzdaného elektroodpadu. Díky EKOLAMPu ušetříme z obecního rozpočtu část prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu. Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací žárovky, fénu, vysavače či jiného elektrozařízení nám vynahradí vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás.  

 

Více se o nakládání s nefunkčními elektrozařízeními a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP dočtete na www.ekolamp.cz.

 

- Obec Střeň - 

 


Publikováno 2. 5. 2023 14:19

Pozvání na Den matek - farní zahrada Náklo

Datum konání: 13. 5. 2023

Farnost Náklo a Orel srdečně zvou na zahradní slavnost - Den matek, která se uskuteční v sobotu 13. května od 14:30 na farní zahradě v Nákle. Připraven bude kulturní program, občerstvení i tombola. K dobré náladě zahraje Nákelanka, vstupné dobrovolné.

Den_matek_2023_plakat_A4.pdf

Den_matek_2023_plakat_A4.jpg


Publikováno 2. 5. 2023 13:46

Tradiční pouť v Litovli - neděle 7. května

Datum konání: 7. 5. 2023

Charita Šternberk zve na tradiční pouť na Staroměstském náměstí v Litovli, která se uskuteční v neděli 7. května 2023.

Program:
kostel sv. Filipa a Jakuba
- 9:30 mše svatá

- 14:30 - koncert pěveckého sboru Senzakord

prostranství u kostela
- 10:30 vystoupí Hanácká mozeka Litovel
- skákací hrad KDU-ČSL pro děti zdarma, malování na obličej, aktivity pro děti
- prodej regionálních výrobků a poutního zboží
- bohaté občerstvení s možností posezení i v případě nepříznivého počasí

Všichni jste srdečně zváni.

plakát pouť 2023-fin.pdf


Publikováno 27. 4. 2023 11:25

Pozvání na koncert vážné hudby - 6. května Pňovice

Datum konání: 6. 5. 2023

Obec Pňovice a Kruh přátel hudby Pňovice pořádají v sobotu 6. května v 19:00 koncert z Listiny mladých umělců. Na sálku ve staré škole vystoupí Slavic trio (Anna Sysová – klarinet, Petr Sedlák – fagot, Barbora Trnčíková – hoboj). Vstupné dobrovolné. Všichni jste srdečně zváni.

Slavic trio - biografie.pdf

Slavic trio.jpg


Publikováno 27. 4. 2023 11:22

Přepravní opatření platné od 30.4.2023-Částečná a úplná uzavírka II/449 Litovel-Chořelice

Datum konání: 27. 4. 2023

Vážení cestující,

 

z důvodu probíhající uzavírky ulice Olomoucká Litovel – Chořelice a ulice Palackého v Litovli, dochází od 30. 4. 2023, dle plánu, k přechodu na další termín. Hlavní změna spočívá v tom, že zastávka Litovel,Palackého nebude obousměrně obsluhována v původní poloze, ale bude přemístěna do tří náhradních prostorů k označníkům umístěných na ul. Nádražní a do blízkosti okružní křižovatky na ul. Svatoplukova a na ul. Olomoucká..

 

Výlukové jízdní řády linek 890302 a 890308 budou ukončeny k 29. 4. 2023 a s platností od 30. 4. 2023 budou linky jezdit dle standardních jízdních řádů.

 

Bližší informace o uzavírce naleznete zde: https://www.idsok.cz/vyluky/castecna-a-uplna-uzavirka-silnice-ii-449-ul-palackeho-a-ul-olomoucka-v-litovli/.

 

PO Litovel,,Palackého 30.4. -18.6.2023.docx

 

Iveta SPÁČILOVÁ

odborný dopravní referent

odbor řízení dopravy a dopravních systémů

tel:        +420 587 336 652

e-mail: spacilova@kidsok.cz

 

 


Publikováno 27. 4. 2023 10:05

Oskava Cup Pňovice

Datum konání: 27. 5. 2023

SDH Pňovice pořádá v sobotu 27. května od 11:00 sportovní akci Oskava Cup 2023. Prezentace 2 a 6. členných týmů od 10:30, závod proběhne ve 3 disciplínách plavba na raftu, překonání vodního toku a jízda na kole. Všichni jste srdečně zváni.

Facebook .jpg


Publikováno 25. 4. 2023 12:21

Cyklistické závody - poděkování

Datum konání: 24. 4. 2023

Obec Střen děkujeme všem, kteří jakkoli napomohli úspěšnému průběhu cyklistických závodů, které se uskutečnily v sobotu 22. dubna. Zároveň děkujeme občanům za trpělivost a strpění různých omezení v obci.

 

cyklozávody.jpeg

Zvláštní poděkování patří hlavním organizátorům závodu Michalu Frantíkovi, Romanu Brandýsovi a Petru Březinovi. Děkujeme dobrovolníkům, kteří pomáhali zajišťovat bezpečnost na trati, obecním spolkům za občerstvení a obecním zaměstnancům za výborně připravené zázemí akce.

 

Článek k průběhu závodů a spoustu krásných fotografií najdete na webu Hanáckých novin: https://hanackenovinky.cz/2023/04/ve-streni-triumfoval-v-gravelu-tomas-kalojiros-kulhavy-dojel-ctvrty

 

 

- Obec Střeň -

 


Publikováno 23. 4. 2023 21:08

Do Střeně se chystají dvě cyklistické hvězdy – Jaroslav Kulhavý a Tomáš Paprstka

Datum konání: 22. 4. 2023

Již tuto sobotu přivítá obec Střeň znovu špičkovou cyklistiku. Tentokrát se těší především na novou disciplínu gravel, největšími hvězdami startovního pole budou Jaroslav Kulhavý a Tomáš Paprstka. Program začíná již ráno otevřeným závodem pro nejmenší cyklisty. Závod HANÁCKÉ GRAVEL ve Střeni je součástí závodů GRAVEL BOHEMIA CUP – ČESKÝ POHÁR 2023.

Po loňském premiérovém domácím šampionátu se letos plánuje i první Český pohár pro disciplínu gravel. Seriál bude mít celkem pět závodů, z toho jeden je i mistrovstvím České republiky. Závod ve Střeni o délce 62 km bude první zastávkou nového seriálu. Závodu se zúčastní celá řada známých jmen, na prvním místě olympijský vítěz z Londýna a stříbrný medailista z olympiády v Riu Jaroslav Kulhavý.

Samozřejmě se velice těším a pokusím se navázat na svou poslední účast ve Střeni, i když je to už docela dlouho. Každopádně akce se mi tehdy doopravdy líbila a jsem zvědavý, jak bude vypadat letos, čistě ve formátu gravel. Ten teď získal skutečně na popularitě,“ uvedl Kulhavý.

Dalším ze známých jmen ve startovní listině bude juniorský mistr světa Tomáš Paprstka. Bývalý reprezentant v cyklokrosu a v horských kolech si jede vyzkoušet gravel proto, že ho nová disciplína baví. „Mám v plánu odjet tři nebo čtyři závody. Pojedu trošku na punk, kolo mi skládají až dnes. Díval jsem se ale na trať závodu a absolutně mi vyhovuje,“ uvedl před startem. Těší se i na diváckou kulisu ve Střeni.

 

Hlavní závod startuje ve 13 hodin, projede celé Litovelské Pomoraví

Závod nabízí také celou řadu doplňkových jízd pro děti a mládež, což Jaroslav Kulhavý vítá „Mladým bych vzkázal, aby si vyzkoušeli a užívali co nejvíc cyklistických disciplín, může je to jenom posunout v té jejich prioritní. Stačí se podívat na Van der Poela, Pidcocka, Van Aerta, a další,“ říká. Program začíná v sobotu ve Střeni už ráno, začínají nejmenší děti závodem za kulturním domem na zabezpečeném okruhu, větší děti pojedou o chvíli později starou trať, na které se dříve jezdilo O pohár vesnice Střeň. Závod gravel začíná ve 13 hodin. Vystartuje směrem na Litovel a projede celé litovelské Pomoraví. Ve 13:10 pak bude startovat na kratší trati závod horských kol. Ambasadorem závodu je Tomáš Konečný.

Gravel Stren 22.4.23.pdf

foto Stren Kulhavy.JPG


Publikováno 20. 4. 2023 13:12

Nové číslo obecního zpravodaje - 2/2023

Datum konání: 20. 4. 2023

Obec Střeň zveřejňuje nové číslo obecního zpravodaje

Zpravodaj č. 2-2023.pdf

 


Publikováno 20. 4. 2023 8:50

Charita Šternberk - Potravinová sbírka

Datum konání: 22. 4. 2023

V sobotu 22. 4. 2023 se uskuteční Sbírka potravin v Bille v Litovli. Sbírka potravin, je dnem solidarity, při kterém můžete i vy pomoci tím nejjednodušším způsobem, darem trvanlivých potravin a drogerie.  Přijďte a podpořte potřebné v čase od 8:00 do 18:00 hodin. Budeme se na vás těšit a předem moc děkujeme každému, kdo se rozhodne přispět.

Sbírka potravin článek LN.docx

SP_Seznam drogerie A4 barevná.jpgSP_Seznam potravin A4 barevná.jpg


Publikováno 18. 4. 2023 13:48