Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

20. 7. Ilja

Zítra: Vítězslav
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Výročí školy ve Střeni - 140 let

Výročí školy ve Střeni - 140 letDatum konání:
28.3.2021

Školní budova byla v obci vystavěna roku 1881 a první učitel i řídící učitel  v jedné osobě František Vaněk zajímavě zachytil historii spojenou se zřízením školy.

„Chudobní osadníci nemajíce školy vlastní posílali dítky své do Nákla hodinu vzdáleného. Vzdálenost školy, různé živelní překážky, chudoba a nerozum rodičů byl příčinou, že dítky nepravidelně do školy chodily, ba mnohé ani veleprospěšného vyučování nepoznaly. Ký div, že klesání na vzdělanosti stávalo se čím dále tím očividnější, občané začali poznávati, že Střeni škola v Nákle neprospěje.

Uznavše, že musí se nějaká náprava u věci státi, prohlédavší občané zjednávali rozmluvami podporu myšlence své: zříditi vlastní školu ve Střeni.

Než však došlo ke skutkům, vyskytla se jiná myšlenka. Před mnoha lety založil jistý farář v Nákle, uznavše to prospěšným a důležitým býti, peněžní fond kolem 600 zlatých, který se má v čas potřeby obrátiti na zřízení školy na Lhotě pro osadu Střeň, Lhotu, Hynkov a Březovou. Z této skupiny osad však hned roku 1870 vystoupilo Březové připojivší se k Hunčovicím.

Počalo tedy vyjednávání mezi obcemi mimo Březové. Vyjednávání to však vzalo za své, když jistí předáci z Hynkova a ze Lhoty, strhnuvše sebou i ostatní osadníky, proti tak důležitému podniku se postavili. Takto odkázáni jsouce sami na sebe, Střeňáci uchopili se zamýšlené záležitosti sami. V provedení již pak velikých zásluh zjednal si pan Josef Zucker, místní lesník a slavný obecní výbor sestávající se z občanů následujících:

Zdražil Josef, starosta, Hradil František, Gargela František, Svozil Josef, Coufal František, Malý Jan, Spurný František. Dva členové bývali na Lhotě. Představenstvo vyslechnuvši vůli a tužbu obyvatelstva, podalo na c. k. zemskou školní radu žádost o zřízení jednotřídní národní školy s vyučovací řečí českou. Žádané příznivé vyřízení dostalo vys. výnosem ze dne 15. dubna 1879 č. 2399 a následujícího roku přikročeno ke stavbě.

Svolaná valná hromada občanů zvolila 13. června 1880 stavební odbor,  v němž zasedali: Josef Zucker, jako předseda, František Gargela, jako pokladní a občané: František Hradil, Josef Zdražil a František Vaněk. Zde budiž podotknuto, že tuto stavbu dle plánů schválených c. k. okresním hejtmanstvím v Litovli ze dne 10. září 1880 č. 157 provedl Ignác Utíkal, zednický mistr z Křelova. Hned na jaře roku 1881 dne 28. března, dostal se sem za učitele František Vaněk, potvrzen byv příslušnými úřady. Začalo tedy vyučování na střeňské škole 28. března 1881.“

 

0043_001_Původní vzhled školní budovy ve Střeni..jpg

Zdroj: KAMÍNEK, Vladimír, Jiří NEVIMA, Blanka KROUPOVÁ, Pavel POSPĚCH, Miroslav KOUDELA, František ADAMEC, Božetěch VACA a Ivo MACHAR, ed. Historie obce Střeň. Druhé, doplněné vydání. Střeň: obec Střeň, 2019. ISBN 978-80-7326-306-5.

 

- Obec Střeň -