Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

19. 5. Ivo

Zítra: Zbyšek
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Podřezání nádražní budovy

Podřezání nádražní budovyDatum konání:
11.7.2023

V pondělí 10. července byly zahájeny práce na provedení dodatečné horizontální izolace na objektu bývalé železniční nádražní budovy ve Střeni. Vlhkost zdiva poškozuje technický stav budovy a bylo nutné přistoupit ke kompletnímu podřezání objektu.

Dodatečná horizontální izolace spočívá v podřezání diamantovým lanem s vložením fóliové, popř. sklolaminátové izolace, zaklínováním a napuštěním spáry výplňovou maltou.

 

20230711_083122_resized.jpg

 

Je to jeden z kroků vedoucích k realizaci projektu s názvem "Stavební úpravy bývalé ŽST na muzeum železnic s ubytovacími kapacitami, Střeň". Cílem je zachovat vzhled historické nádražní budovy a přeměnit ji na muzeum železnic, ubytování pro turisty, občerstvovnu a byt správce. Projektová dokumentace pro stavební povolení je zpracovaná a obec bude objekt rekonstruovat postupně, tak jak jí to její finanční možnosti dovolí.

 

Výstřižek pohled od kolejí.JPG

Obec Střeň by ráda na tomto projektu spolupracovala se spolkem Na návštěvě, se kterým v roce 2021 uzavřela smlouvu o budoucí smlouvě nájemní. Uvedený spolek již několik let provozuje turistickou zastávku Černý kříž na Šumavě.

 

Rovinatá oblast CHKO Litovelské Pomoraví je rájem pro cykloturisty a na to projekt sází. Krásná historická budova může poskytnout cykloturistům zajímavé zázemí pro jejich výlety do okolní krásné krajiny. Pro místní občany představuje historická budova z roku 1911 místo, kde řada z nich chodila na vlak a několik z nich tam také pracovalo. Pevně věříme, že po čase se povede budovu opět oživit a vyzvednout tak její architektonické krásy.

 

- Obec Střeň -