Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

24. 5. Jana

Zítra: Viola
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > Nová kniha o Nákle

Nová kniha o NákleDatum konání:
3.3.2022

 

SKM_C25822030310080_0001.jpg

 

Vážení nákelští občané a přátelé Nákla.

 

V letech 2013-2020 jste mohli najít v Nákelském zpravodaji články, které se vázaly k historii a kultuře Nákla. Ty se staly podkladem pro vznik knihy s názvem „Střípky z Nákelské historie a Náboženský život v Nákle“.

Jedná se o dvoudílnou publikaci, kde první díl pojednává o historii Nákla na pozadí světových dějin od pradávných dob až po současnost (do roku 2020). Každé období je doloženo obrazovým materiálem. 

Zajímavá kapitola je o živnostnících v Nákle, o spolkové činnosti, o škole, o zdravotnictví, atd. Neobvyklé informace se dozvíte o historii hospody „ U Gajů“. Hodně zajímavého se dočtete o významných osobnostech Nákla z minulosti i současnosti.

Druhý díl knihy začíná popisem stavebních církevních památek, včetně unikátního nákelského kostela a fary. Další, menší památky, jako jsou kapličky a kříže, jsou popisovány po sobě tak, jako byste šli procházkou a postupně je potkávali. Budete tak mít typy na výlety po okolí Nákla.

Naši předkové se účastnili různých církevních slavností. Možná je poznáte na některé z fotografií. Se souhlasem prof. Jindřicha Štreita bylo použito do knihy i několik desítek jeho fotografií. Jednu z kapitol napsal MVDr. František Špruček PhD., MBA včetně fotodokumentace.

Na 280 stranách se můžete dozvědět spoustu nových věcí nejen o Nákle. Najdete zde odpovědi na různé otázky: Co jsou to počty sousudkové?  Jak vypadalo vysvědčení ze školního roku 1888/1889?  Kolik bylo žáků v 1. třídě v Nákle v r. 1883 a jak vypadali na fotografii? Jak moc zasáhly Náklo povodně v r. 1997? Co víte o podzemních chodbách v Nákle?

Kdo má rád folklór, může shlédnout spousty fotografií z období let 1991 – 2001, kdy každoročně probíhaly v Nákle „Jízdy králů“.

V příloze je seznam zpěváků kostelního sboru za posledních 100 let. Také slovník méně známých hanáckých slov z Nákla a okolí, které se v Nákle používaly a které upadají v zapomnění. 

Koronavirová pandemie nám neumožnila uvést knihu tradičním způsobem při veřejném „křestu“. Snad se to podaří při 2. vydání, kde opravíme i drobné překlepy, za které se omlouvám.

Knihu je možné zakoupit v úřední dny na obecním úřadě v Nákle.

Pěknou četbu přeje

MUDr. M. Turková

SKM_C25822030310080_0002.jpg