Střeň
oficiální stránky obce
Odběr novinek mapa Kalendář Fotogalerie Kontakty Rezervace kurt Knihovna Hladinoměr Komáři GObec
mapový portál obce
perfect-Air

Změna velikosti písma

21. 4. Alexandra

Zítra: Evženie
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Aktuality > 8. května 1945 - osvobození Střeně

8. května 1945 - osvobození StřeněDatum konání:
8.5.2021

   Poslední dny války, zejména 6. května, zaplnila obec německá pěchota a dělostřelectvo, které odstřelovalo oblast směrem k Pňovicím. Vojáci byli po 5 – 6 ubytováni po domech. Další den je vystřídali tankisté divize Brandenburk, proti svým předchůdcům hrubší a arogantnější k obyvatelstvu. Pobyt německých vojáků přivolal 8. května ruská letadla. V 16.15 přiletělo 7 bombardovacích a 2 stíhací letadla a na obec dopadly zápalné a tříštivé pumy. Obětí náletu se stal Vladimír Válek, řadu domů postihl požár a válečné škody dovršili Němci, kteří vyhodili do vzduchu most mezi Lhotou a Stření. Až v roce 1946 jej nahradil provizorní, dřevěný. 8. května večer přišli na krátkou obhlídku z Pňovic dva ruští vojáci, druhého dne pak celá jednotka. Byla po 2 – 5 vojácích ubytována v obci a velmi srdečně přijata.

   V roce 1949 došlo na tehdejší návsi Rudé armády k zřízení pomníku osvoboditelům, z jedné strany byla vysazena lípa K. Gottwaldovi, z druhé   J. V. Stalinovi. Je to jedna z epizod v historii obce, kterou její současníci viděli zcela jinýma očima, než my dnes.

   Památník Rudé armády iniciovala místní vesnická organizace KSČ v roce 1949 a jeho podobu navrhla Skupina moravských výtvarníků v Olomouci. Stojí ve středu obce na místě domků č. 63 a 65 (rodina Lónova), vyhořelých při osvobozování Střeně dne 8. 5. 1945. Místo zbořeniště vznikl malý parčík a v jeho středu pak památník s rudou hvězdou a reliéfy Lenina a Stalina.

   Na širokém podstavci byl na tmavé mramorové desce tento nápis:

K věčné slávě tvůrců prvního socialistického státu světa, Sovětského svazu, soudruhům Leninovi a Stalinovi a hrdinné Rudé armádě.

   Dnes už má zrekonstruovaný památník jinou podobu...

 

Bombardovaný dům Konečných z roku 1945Bombardovaný dům Konečných z roku 1945

 

Zničený moravní most z května 1945.

Zničený moravní most z května 1945

 

Hostinec U Žatků na návsi v květnu 1945.

Hostinec U Žatků na návsi v květnu 1945

 

Původní podoba památníku Rudé armády

Původní podoba památníku Rudé armády

 

Památník na návsi před opravou

Památník na návsi před opravou

 

Památník osvobození po rekonstrukci

Památník na návsi po rekonstrukci

- Obec Střeň - 

 

Čerpáno z knihy Historie obce Střeň: KAMÍNEK, Vladimír, Jiří NEVIMA, Blanka KROUPOVÁ, Pavel POSPĚCH, Miroslav KOUDELA, František ADAMEC, Božetěch VACA a Ivo MACHAR, ed. Historie obce Střeň. Druhé, doplněné vydání. Střeň: obec Střeň, 2019. ISBN 978-80-7326-306-5.