Zpráva o činnosti klubu seniorů ve Střeni za 1. pololetí 2012

 

Naše pravidelná  klubová  činnost jednou týdně je zaměřena jednak na pořádání přednášek hlavně v oblasti cestovatelské, ale také besedy se zajímavými lidmi našeho regionu, dále pak na pořádání zájezdů, oslav jubileí našich členů, pořádání výjezdních besed a promítání DVD hlavně s cestovatelskou problematikou.  Z těch zajímavých besed bych jmenoval besedu s panem Boleslavem Vacou ,který zavzpomínal na zakládání klubu seniorů ve Střeni a v Příkazích a také  na zakládání skanzenu v Příkazích, dále pak přednášky s cestovatelskou problematikou od našich známých lektorů manželů Souralových, Ing. Coufala, pana Pytlíčka a Dr. Hany Koppové.

Přednášky spojené s promítáním DVD byly velmi zajímavé a zvláště ta od Dr. Hany Koppové o Chile. Z dalších zajímavých akcí bych jmenoval zdravotnickou přednášku naší nové obvodní lékařky Dr. Andrey Adamcové. Přednáška byla velmi zajímavá a poučná. Předem jsme si připravili otázky, na které nám paní doktorka poutavou formou, aniž používala medicínské výrazy, odpovídala. Tato forma besedy se nám velice líbila za co patří paní doktorce dík.

V  další zajímavé přednášce, jsme se od naší nové občanky paní Barbory Kamínkové,která v naší obci založila keramický kroužek, dověděli  vše podstatné o keramice zahrnující zpracování surovin na výrobu keramiky, způsoby tvorby, zdobení, malování a vypalování. Výklad spojený s promítáním obrázků byl velmi pěkný. Po tom nám předvedla první práce členů keramického kroužku a je nutno říci že jsme byli překvapeni pěkným provedením.Členka našeho klubu nám předvedla svoji velkou zálibu ,kterou je pletení košíků a jiných okrasných předmětů.

V besedě se starostou naší obce panem Vladimírem  Kamínkem,jsme byli informováni o budování a zvelebení obce, o situací kolem  školy a školky a vybudování dětského hřiště u školy. Dále pak o nově připravovaném územním plánu, jednání o komáří kalamitě .

Zájezdy jsme uskutečnili tři. V prvním zájezdu, který jsme vykonali vlakem a autobusem jsme navštívili řezbáře Jaroslava Beneše v Lošticích, který nás zajímavou formou seznámil se svou tvorbou, jehož hlavním dílem je Loštický betlém ,ale řada dalších krásných řezbářských děl. Dále jsme navštívili „Pamětní síň Adolfa Kašpara“ známého jako prvního ilustrátora „Babičky“ Boženy Němcové.Tato pamětní síň slouží jako muzeum města Loštic.,které mapuje historii Loštic.Celou expozicí nás provázela výborná průvodkyně.  

Druhý zájezd jsme uskutečnili vlakem do Arcibiskupského paláce v Olomouci, který je od svého vzniku sídelním místem olomouckých arcibiskupů.Prohlídka provázená průvodcem, který nás provedl všemi sály, které představují bohatou uměleckou výzdobu zahrnující nábytek, obrazy, gobelíny a štukovou výzdobu. Palác byl svědkem návštěvy  císařů a také papeže Jana Pavla druhého. Dále jsme se přesunuli do minipivovaru Moritz,kde jsme při dobrém jídle a pití strávili  odpoledne.

Třetí zájezd jsme uskutečnili miniautobusem autodopravce  p. Duška z Červenky. První naší zastávkou byl Šternberk, kde jsme si prohlédli nově otevřenou „Expozici času“ vybudovanou jako náhradu za výstavu hodin dříve instalovanou na hradě. Expozice nabízí 250 jedinečných  exponátů a děl, pocházejících z 20 českých a světových muzeí. Dotýká se oborů astronomie, fyzika, mechanika, filozofie a historie. Expozice nabízí zábavu a poučení, které nás svým výborným výkladem přiblížila průvodkyně. Další zastávkou byla restaurace „Na vyhlídce“ v Pasece, kde jsme při dobrém jídle a pití strávili pěkné chvíle abychom se posléze přesunuli na hrad Sovinec. Prohlídku hradu nám přiblížil průvodce, který nás seznámil se skoro sedmisetletou historii, s majiteli hradu a k čemu hrad, ve kterém se často střídali majitelé sloužil. Významnými majiteli byl  Řád německých rytířů,který se stal  jejich hlavní pevností. Vojenský význam hradu však postupně upadal a v18.století byl hrad odzbrojen a začal se pomalu chátrat. Teprve  v 19. století byl vestavěn kostel sv. Augustina a na nádvoří byla postavena budova která postupně sloužila jako seminář a potom také jako lesnická škola. Hrad ve druhé světové válce sloužil jako vězení pro francouzské důstojníky a při přechodu fronty vyhořel. Zabezpečovací a rekonstrukční práce trvají dodnes.

Další naší zastávkou mělo být Arboretum Paseka, které nese poetický název „Makču-Pikču". Založil ho architekt Roman Slabý, který je znám z pořadu ČT „Zahrada je hra“. V areálu se nachází 3500 rostlin, okrasných keřů, květin, skalniček, kaktusů, palem a travin. Je zde možno spatřit umělý kaňon,jezírka a vůbec celé prostředí je zasazeno na kopci, kde je krásný výhled na naší Hanou.  Bohužel počasí nám nepřálo a tak jsme se rozhodli krátce zastavit a kdo budemít zájem tak si nakoupí sortiment, který majitel prodává. Několik zájemců toho využilo, ale na prohlídku to nebylo. Potom jsme se přesunuli do „Rybářské hospody u Horáků", kde jsme při dobrém jídle a pití zájezd zakončili.

Z dalších akcí jmenuji oslavu MDŽ, kdy jsme zavzpomínali na historii tohoto svátku za totality ,vyzdvihli jsme jeho novodobý význam, popřáli ženám vše nejlepší a malým dárečkem a občerstvením jsme svátek ukončili. Rovněž jsme oslavili svátek matek, spojený s blahopřáním a malým pohoštěním.

Výčet našich aktivit by nebyl úplný kdybych nevzpomenul oslavy výročí našich jubilantů spojených s pohoštěním, pořádání výjezdních besed se společným obědem,promítání DVD hlavně s cestovatelskou problematikou.

Tento výčet našich aktivit uvádím proto, abych nalákal ty, kteří mají seniorský věk, aby přišli do našeho klubu rozšířit naše řady. Vřele každého přivítáme a já věřím že se jim u nás bude líbit.

 Jahoda Milan

Předseda KS Střeň

obecstren_footer.png